Vatikán.
Petrova nástupce dnes navštívili účastníci plenárního shromáždění Katolické biblické federace, které doprovázel její nový předseda, filipínský kardinál Louis Tagle. Manilský arcibiskup v tomto úřadě nahradil mons. Vincenza Pagliu, nynějšího předsedu Papežské rady pro rodinu. Úvodní pozdrav kard. Tagleho oslovil papeže Františka natolik, že odložil připravenou promluvu a reagoval spatra:
“To jsou ona Boží překvapení, která nám pomáhají si uvědomit, že všechny naše plány, myšlenky a další věci padají před živým Slovem živého Boha. Hroutí se! Stejně jako církev, která se uzavírá sama do sebe a zapomíná, že byla vyslána hlásat evangelium, tedy radostnou zvěst, pohnout srdcem sdílením první zvěsti, tedy kérygmatu. Pokud to církev nedělá, stárne a slábne, jak řekl kardinál Tagle. A já dodávám: onemocní a umírá.“
Existují však dva druhy smrti, podotkl papež František. Umírání kvůli vlastní uzavřenosti, anebo vydání života ve svědectví. Církev, která má odvahu – parrésii, šíří Boží slovo a nestydí se za ně, je na cestě mučednictví. Svatý otec se poté vrátil k dnešnímu liturgickému čtení z Pavlova listu Korinťanům. Apoštol se v něm chlubí svou slabostí, zatímco na jiném místě se chlubí svými hříchy. Jedinou Pavlovou slávou a silou je Kristův kříž:
“A totéž platí pro mučednickou, vycházející církev. Na cestách a poutích se jí může přihodit to, co každému člověku. Dojde k nehodě. Mám však raději církev zraněnou při nehodě, než nemocnou církev uzavřenou do sebe. Církev má být neohrožená a trpělivá, nést na svých bedrech dané okolnosti, ale také něžně nosit zraněné věřící, kteří jí byli svěřeni. Má mít pouze Boží slovo a vedle něho eucharistii. Má být tvořena bratry, kteří se shromažďují, aby chválili Pána právě ve slabosti chleba a vína, Pánova těla a krve všech krví.“
Boží slovo nám život nijak nezjednodušuje, podotknul papež. Naopak, neustále nám působí obtíže, přivádí nás do rozpaků. Je nutné říkat pravdu, avšak s citem. V úctě k bratru, která dokáže pohladit.
“Malá odbočka. Mám velkou starost o to, aby Boží slovo bylo předáváno v homiliích. Prosím, udělejte vše pro to, aby vaši bratři – jáhni, kněží a biskupové – kázali o Božím slovu tak, aby zasáhlo srdce. Aby si lidé neodnášeli myšlenku, obraz, nebo pocit, ale Boží slovo (…) Boží slovo je svátostina, pro Luthera to byla skoro svátost…Určité promluvy jsou jistě prospěšné, avšak v homilii má být Boží slovo, aby se dotklo srdce.“
Naléhal papež František při dnešním setkání s Katolickou biblickou federací.
(jag)