Vatikán.
Od této středy je na návštěvě Říma syrsko-pravoslavný patriarcha Antiochie a celého Východu, Moran Mor Ignatius Aphrem II. Syrská-pravoslavná církev dnes čítá necelé dva miliony věřících. Více než půl milionu z nich žije v Sýrii, Turecku, Iráku, Libanonu a Izraeli; další komunity udržují své náboženské tradice v emigraci ve Spojených státech amerických, Kanadě, Velké Británii, Austrálii a na Novém Zélandě. Nejpočetnější, více než milionové syrsko-pravoslavné společenství však najdeme v indickém státě Kérala. Tamní syrsko-malankarská církev uznává antiochijského patriarchu. Její katholikos, Mor Baselios Thomas I., byl přítomen v delegaci, kterou dnes papež František přijal v Apoštolském paláci.
“Návštěva Vaší Svatosti posiluje přátelské a bratrské vazby, které spojují naše církve, římský a antiochijský stolec. Svatý Ignác, učitel jednoty Kristových věřících, ve svém listu Magnesijským v ohlasu na Ježíšovu modlitbu při Poslední večeři vyzývá: „Společně se modlete, společně proste, buďte jedné mysli a jedné naděje v lásce“. Vyzývá, abychom byli „jako jeden Boží chrám, jako jeden obětní oltář, jako jeden Ježíš Kristus, jenž vyšel od jednoho Otce, s ním je jedno a v jedno se k němu vrátil“(7,1-2).“
Jak římský biskup dále poznamenal, syrsko-pravoslavný patriarcha Mor Ignatius Jacob III. a papež Pavel VI. na počátku sedmdesátých let (1971) vědomě zahájili „svatou pouť“ směrem k plné jednotě obou církví. Jejím základem se stal podpis společného prohlášení o vyznání víry v tajemství vtěleného Slova. Další konkrétní prvky pastorační spolupráce pak doplnila setkání sv. Jana Pavla II. s patriarchou Mor Ignatiem Zakkou Iwasem v Římě a Damašku.
„Kolik se změnilo od těchto prvních setkání! Vaše církev, Svatosti, je církví mučedníků již od počátků až podnes. Na Blízkém východě společně s jinými křesťanskými společenstvími a dalšími menšinami prochází utrpením války, násilí a pronásledování. Kolik bolesti! Kolik nevinných obětí! Zdá se, že vůči tomu všemu nejsou mocní tohoto světa schopni nalézt řešení.“
Při likvidaci křesťanů v Osmanské říši, kterou Syřané nazývají „sajfó“, rok meče, zahynulo půl milionu věřících. Papež vyzval k modlitbě za uneseného metropolitu syrské pravoslavné církve, Mor Gregoriose Ibrahima, který spolu s řecko-pravoslavných biskupem Paulem Yazigim zmizel před více než dvěma lety (22.4.2013) poblíž syrského Aleppa.
“Svatosti, modleme se společně za oběti tohoto krutého násilí a za oběti všech válek, které dnešní svět vede. (…) Prosme Pána o milost, abychom byli stále připraveni odpouštět a stávat se tvůrci smíření a pokoje. K tomu totiž vede svědectví mučedníků. Krev mučedníků je semenem církevní jednoty a nástrojem budování Božího království, kde kraluje pokoj a spravedlnost.“
V čase tvrdé zkoušky a bolesti posilme ještě více vzájemné vztahy a zrychleme krok na společné cestě, loučil se papež František s delegací syrské pravoslavné církve předtím, než se odebrali ke společné modlitbě v kapli Redemptoris Mater Apoštolského paláce.
(jag)