Vatikán.
Křesťan se má naučit chránit svoje srdce před vášněmi a světským lomozem, aby byl připraven přijmout kdykoli Boží milost – tak lze shrnout dnešní kázání papeže Františka při ranní mši v kapli Domu sv. Marty.
Existuje „příhodná chvíle“ pro přijetí štědré Boží milosti a tato chvíle je „teď“. Křesťan, řekl papež František, si toho musí být vědom a mít srdce připravené k přijetí tohoto daru a vyklizené od „světského lomozu“, který je vlastně „lomozem ďábla“.
Papež se ve své reflexi inspiroval oběma čteními z dnešní liturgie. Od svatého Pavla (2 Kor 6,1-10) převzal důraz na to, aby nebyla »přijata nadarmo Boží milost«, pro niž je příhodná doba »teď«, jak praví apoštol. To znamená, pokračoval papež, že „Pán nám dává milost pokaždé; je to „dar, který je zdarma. Přijměme jej – vybízel dále – a věnujme pozornost i tomu ostatnímu, co říká svatý Pavel, totiž »nikomu v ničem nedávat pohoršení«:
„Je skandální křesťan, který se nazývá křesťanem, chodí do kostela, v neděli je na mši, ale nežije jako křesťan, nýbrž jako světák a pohan. A takový člověk pohoršuje. Kolikrát jen slýcháme v našich čtvrtích, obchodech: »Podívej na tamtoho nebo na tamtu. Každou neděli je na mši a potom dělá to a to...« A lidé se pohoršují. Pavel proto říká: nepřijímejte nadarmo. A jak přijímat? Nejprve je tu ona příhodná doba, o níž Pavel mluví. Musíme být bdělí, abychom zachytili dobu Boží, tedy dobu, kdy bude Bůh procházet naším srdcem.“
„Práh této pozornosti, pokračoval papež, dosahuje křesťan tím, že uvede srdce do stavu bdělosti, vzdálí se každého rozruchu, který nevychází od Pána, a zbaví se věcí, které odnímají pokoj. Srdce osvobozené od vášní – dodal papež – je takové, které přibližuje dnešní evangelium (Mt 5,38-42). Ježíš vykládá starozákonní příkaz »oko za oko a zub a zub«, obrací tuto perspektivu a vyzývá nás, abychom »tomu, kdo nás udeří, nastavili druhou tvář« a s tím, »kdo nás nutí doprovázet jej jednu míli, abychom šli dvě«.“
„Být svobodní od vášní a mít pokorné a mírné srdce. Srdce se střeží pokorou a mírností. Nikdy ne bojem a válkami. Nikdy. To je lomoz: světský lomoz, pohanský či ďábelský lomoz. Pokojné srdce »nedává nikomu v ničem pohoršení, aby nebyla potupena naše služba«, říká Pavel, který mluví o kněžství, ale také o službě křesťanského svědectví, aby nebyla kritizována.“
„Střežit srdce, aby vždycky patřilo Bohu, jak to vypočítává svatý Pavel »v souženích, v nesnázích, v úzkostech, v ranách, v žalářích, v nepokojích, v námahách, ve bděních, v postech«,“ pokračoval papež.
„Všechny tyto věci jsou však nepěkné a já mám střežit svoje srdce, abych přijal Boží štědrost a dar? Ano! A jak to udělám? Pavel pokračuje: »čistotou, poznáním, shovívavostí, dobrotivostí, duchem svatosti«. Pokorou, dobrotivostí a trpělivostí, která si hledí pouze Boha a udržuje srdce otevřené pro Pána, který přechází.“
Končil papež František dnešní ranní kázání v kapli Domu sv. Marty.
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(mig)