Sýrie.
Kdysi kosmopolitní kvetoucí metropole a vzor mezináboženského soužití, nyní trosky. Syrské Aleppo umírá a jeho agonie probíhá za ticha a nezájmu veřejnoprávních médií. Také katolické zdroje se odmlčely, protože již několik týdnů ve městě nefunguje elektrický proud a s ním také internet a telefony, neteče voda. Frankofonní internetový portál dnes brzy ráno publikoval
deníkové záznamy jezuity
O. Samiho Hally, které popisují válečné dění ve dnech 7. až 26. dubna:
“Aleppo se zastavilo na Velký pátek”, popisuje pracovník Jezuitské služby pro uprchlíky a dodává: “Na čtvrtou velikonoční neděli jsem v pět hodin sloužil mši v katedrále latinského obřadu. Normálně na ní přichází 400 až 500 lidí, tentokrát jich bylo 80. Lidé mají strach. Během liturgie se zdi katedrály chvěly a lidé se třásli. Znělo evangelium o Dobrém pastýři, který neopustí své ovce. Co to znamená? Zbylo nám jenom pouto k Pánu, který nás pozvedá v našem strachu,” píše syrský jezuita.
Jeho slova telefonicky potvrzuje pro dárce francouzské asociace soschretiensdorient řeholnice Marguerite Slimová, která pracuje v aleppské nemocnici Saint Louis:
“Potřebujeme vaše modlitby, protože obyvatelé jsou zoufalí. Někdy je tak těžké neztratit důvěru. Po vážném bombardování dvou křesťanských čtvrtí naprostá většina křesťanů uprchla do Latakie a Tartous. Zůstává nám jenom Bůh. V nemocnici jsme v bezpečí, stále přijímáme nemocné a zraněné. Ačkoli nemáme proud, jsme díky vaší velkorysosti stále schopni poskytovat jim léčbu. V nemocnici přespává také personál, protože je příliš riskantní docházet z práce domů. Aleppo je v sevření džihádistických skupin a jeho zbylí obyvatelé mají na rtech jediné slovo: Pomozte nám, zachraňte nás! Ze srdce děkujeme za vaše modlitby a hlavně na nás nezapomínejte – vaše podpora je životodárná”, píše sestra Marguerite francouzským dárcům.
Ve městě zůstávají také salesiáni. Jak 14. dubna uvedli pro agenturu Fides, při bombardování 10. dubna zemřeli dva salesiánští animátoři, bratři Anwar e Misho Samaanovi, spolu se svou matkou Minervou. “Strávili své dětství a dospívání v domě Dona Bosca”, stojí v prohlášení blízkovýchodní salesiánské provincie, “a jako animátoři vtiskli do duše mnoha mladých lidí znamení radosti a lásky k životu”. Anwarovi bylo 21 let, Mishovi 17.
Františkánskou Kustodii Svaté země v Aleppu zastupují čtyři bratři, kteří spravují farnost v křesťanské čtvrti Azizieh (sousedící s jinou křesťanskou čtvrtí Suleimaniye) a kolej v předměstské čtvrti Tour de Ville. Posledně jmenovaná oblast je dosud relativně klidná, a proto františkáni svou kolej přeměnili na místo trvalého přijímání uprchlíků. Jak pro internetové stránky kustodie sdělil O. Ibrahim Sabbagh (14.4.2015), prvními obyvateli se stali pacienti a zaměstnanci hospice, provozovaného společností sv. Vincence z Pauly, a také melchitský biskup se svým sekretářem, který byl donucen opustit svou rezidenci. “Naše farnost utrpěla při bombardování škody a nyní ji dáváme do pořádku, abychom se brzy vrátili k sloužení mše svaté, a tak vyslali místním křesťanům signál naděje”, vypráví Otec Ibrahim a doplňuje: “Když mi kladou otázky, jestli byl náš klášter zasažen, odpovídám: To je poslední věc, na kterou myslím! Důležitý je život našich rodin, našeho lidu. Jsme přesvědčeni, že v některých dějinných okamžicích církev může žít i bez kamenných budov. Je však podstatné, aby ji utvářeli lidé, kterým dalo život Ježíšovo zmrtvýchvstání. To stačí k tomu, abychom se vrátili do života”, říká jeden z aleppských bratrů františkánské kustodie Svaté země.
Italský internetový portál Ora pro Siria dnes přináší zprávu a fotografickou dokumentaci zpustošené katedrály arménsko-apoštolské církve. Katedrála “Čtyřiceti mučedníků”, zasvěcená památce čtyřiceti mučedníků z arménské Sebasty, byla postavena v 15. století jako jedna z nejstarších katedrál arménské diaspory v křesťanské aleppské čtvrti Jdeydeh. Raketové střely teroristů ji zničily včera, 28. dubna.
(jag)