Vatikán.
Církev postupuje „neohroženě“ a „vyjadřuje se svobodně“ – konstatoval Petrův nástupce v kapli Domu sv. Marty, kde byly dneškem po velikonočních svátcích obnoveny ranní papežské mše za účasti věřících římských farností. František vyzdvihl zkušenost apoštolů po Ježíšově Zmrtvýchvstání, že totiž pouze Duch svatý je schopen změnit naše jednání, dějiny našeho života a dodat nám odvahu.
»Je nemožné, abychom nemluvili o tom, co jsme viděli a slyšeli« (Sk 4,20) - toto prohlášení Petra a Jana, které předchází dnešnímu úryvku ze Skutků apoštolů (Sk 4,23-31), si vzal papež za podnět svého kázání. „Oba apoštolové – řekl – reagovali těmito slovy na výhrůžky velekněží, kteří jim zakázali mluvit a učit v Ježíšově jménu. Oni však kázali dál, vrátili se ke svým bratřím a povzbuzovali k neohroženému hlásání Božího Slova. Dnešní liturgické čtení podává, jak apoštolové prosí Pána, aby »pohlédl, jak vyhrožují« »vládcové, kteří se spolčují proti Mesiáši« a dal »svým služebníkům, aby s veškerou odvahou hlásali« Jeho Slovo:
„Také dnes hlásá církev svoje poselství neohroženě, s křesťanskou odvahou. Oba tito »neučení a prostí lidé« - jak říká Bible – měli odvahu. Lze to překládat jako odvahu, neohroženost, odhodlanost či smělost. Slovo parrésia má mnohé významy. Od bázně tedy přešli k neohroženosti a vyjadřovali se svobodně.“
V této odhodlanosti – pokračoval papež František – je však hlavním protagonistou Duch svatý, protože On jediný je schopen nás obdařit milostí odvahy hlásat Ježíše Krista.
„Tato odvaha zvěstovat je tím, co nás odlišuje od pouhého proselytismu. My neděláme reklamu, abychom měli více členů ve svém duchovním spolku. To je k ničemu a není to křesťanské. Křesťan odvážně zvěstuje a zvěst Ježíše Krista vyvolává působením Ducha svatého onen úžas, který nás žene vpřed.“
Pravým protagonistou – opakoval dále papež František – je Duch svatý. Když Ježíš mluví v dnešním evangeliu (Jan 3,1-8) o novém narození, naznačuje nám, že tím, kdo nás mění je Duch, který vane odkudkoli jako vítr, takže jen slyšíme, jak hučí. Pouze Duch je schopen změnit náš postoj, změnit dějiny našeho života, změnit naši příslušnost. Duch dává tuto sílu neučeným a prostým lidem jako byli Petr a Jan, takže hlásají Ježíše Krista až k tomu nejzazšímu svědectví – mučednictví:
„Cesta křesťanské odvahy je milost, kterou dává Duch svatý. Je mnoho cest, kterými se můžeme ubírat a které nám také dávají určitou odvahu. Říká se: »Podívej, jakou má odvahu a jak se rozhodl! A podívej na tamtoho, jak to dobře naplánoval a zorganizoval!« Ano, to pomáhá. Přitom je však nástrojem něčeho většího: Ducha. A když není Duch, můžeme dělat mnoho a spoustu práce, ale není to k ničemu.“
Církev nás po Velikonocích připravuje k přijetí Ducha svatého. Proto nyní – řekl papež v samotném závěru svého dnešního kázání v Domě sv. Marty - tímto slavením tajemství smrti a vzkříšení Ježíše Krista připomínáme dějiny spásy a prosíme o milost přijmout Ducha, aby se nám dostalo pravé odvahy Jej hlásat.“
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(mig)