Řím.
Členové italského parlamentu se účastnili včerejší mše svaté ze slavnosti Zvěstování Páně, kterou v římské bazilice Panny Marie Větší slavil předseda Pákistánské biskupské konference, arcibiskup Karáčí
Joseph Coutts. Ve svém kázání upozornil italské politiky na nelehkou situaci křesťanů v této asijské zemi. Pro naše mikrofony uvedl:
“Podle naší konstituce požíváme všeobecné náboženské svobody, s několika výjimkami – hlava státu a ministerský předseda musí být muslimové, protože oficiálně je Pákistán islámský stát. Vojenský režim prezidenta Zia ul Haqa, který vládl jedenáct let, usiloval o islamizaci a zavedení islámských zákonů, včetně zákona o blasfemii. Podle tohoto zákona se urážka proroka Mohameda a Koránu trestá smrtí. Je velice snadné zákon mylně využít k falešným udáním, což zapříčinilo smrt mnoha lidí. Existuje tu nebezpečí, že ještě před zahájením vyšetřování propuknou emoce a údajné viníky pak zlynčuje dav. Již léta se snažíme o změnu tohoto zákona či o nějakou záruku bezpečí. Jedná se však o natolik emotivní otázku, že skupiny fanatiků v žádném případě nechtějí do zákona o rouhání zasahovat. Mezi odvážnými politiky, kteří usilují o zrušení zákona o blasfemii, jsou dvě ženy – advokátka Asma Jahangir, předsedkyně Komise pro lidská práva, a poslankyně Sherry Rehman, která dokonce musela opustit Pákistán, ale nyní se již vrátila. Jako pákistánští občané musíme podporovat jejich práci – a to nejenom jako křesťané, protože tyto zákony jsou nebezpečné rovněž pro muslimy.“
O situaci křesťanů v pákistánské společnosti arcibiskup nejlidnatějšího města Karáčí říká:
“Život v islámské společnosti s sebou nese diskriminaci na pracovišti, při kariéře a podobně. Oficiálně existuje rovnost, avšak v muslimské mentalitě jsou nemuslimové považováni za politicky a sociálně podřazené. To se skrývá za arabským pojmem „dhimmi“. Pozitivní skutečností je, že můžeme protestovat, což také často děláme. V současné době se komise pro mír a spravedlnost biskupské konference silně zasazuje o změnu ve školních učebnicích, které neučí respektu k jiným náboženstvím. Vláda si toho všimla a nyní čekáme na výtisk nového textu. Spolupracujeme přitom s pákistánskou Komisí pro lidská práva, nezávislou organizací, v níž pracují téměř výlučně muslimové, mezi kterými je řada dobrých lidí.“
Uvedl během své návštěvy Říma arcibiskup pákistánského Karáčí.
(jag)