Vatikán.
Svatopetrské náměstí na třetí postní neděli zaplnilo nejméně 60 tisíc lidí, aby si vyslechli pravidelnou promluvu Petrova nástupce před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Papež František vyložil dnešní evangelium o vyhnání prodavačů z chrámu a pozastavil se především u výroku o chrámu, jímž je Ježíšovo Tělo, které „se stane ve Zmrtvýchvstání místem všeobecné schůzky Boha s lidmi“.
„Právě vzkříšený Kristus je místem všeobecné schůzky Boha se všemi lidmi. Jeho lidství je proto opravdovým chrámem, kde se Bůh zjevuje, promlouvá a dává se potkat. A praví ctitelé Boha nejsou strážci materiálního chrámu, držitelé náboženské moci nebo vědění, nýbrž ti, kdo se klaní Bohu „v duchu a v pravdě“ (Jan 4,23).
V tomto postním čase se připravujeme na slavení Velikonoc, kdy obnovíme svoje křestní sliby. Putujme světem jako Ježíš a čiňme z celého svého života znamení Jeho lásky k našim bratřím, zejména těm nejslabším a nejchudším, stavějme svým životem Bohu chrám. Tak umožníme, aby Jej potkali mnozí lidé, které na naší cestě potkáme. Pokud budeme svědky tohoto živého Krista, mnoho lidí se v nás, v našem svědectví setká s Ježíšem. Ptejme se však každý sám sebe: cítí se Pán opravdu v mém životě jako doma? Dovolíme Mu, aby vyčistil naše srdce a vyhnal idoly, tedy ony postoje chamtivosti, žárlivosti, zesvětštění, závisti, nenávisti a návyku mluvit špatně o druhých. Dovolím Mu, aby odstranil všechny postoje proti Bohu, proti bližnímu a proti nám samým, jak jsme slyšeli v dnešním prvním čtení? Každý si může mlčky odpovědět ve svém srdci: Dovolím, aby Ježíš vyčistil trochu moje srdce? – Někdo může říci: „Ale, otče, já mám strach, že mne bude tlouci“. Ježíš však nikdy nebije. Ježíš koná očistu něžně, milosrdně a laskavě. Milosrdenství je způsob, kterým provádí očistu. Nechme každý z nás vstoupit Pána s Jeho milosrdenstvím, nikoli s důtkami, nýbrž s milosrdenstvím, aby očistil naše srdce. Ježíšovými důtkami na nás je Jeho milosrdenství. Otevřeme Mu dveře, aby udělal trochu pořádek.“
PLNÉ ZNĚNÍ papežovy promluvy před Angelus je ZDE
Po hlavní promluvě Svatý otec ještě dodal:
„Dnes 8. března patří pozdrav všem ženám. Všem ženám, které se denně snaží vytvářet lidštější a přívětivější společnost. A také bratrské poděkování ženám, které tisícerými způsoby dosvědčují evangelium a pracují v církvi. Toto je příležitost, abychom poukázali na jejich důležitou a nezbytnou přítomnost v životě. Svět, ve kterém jsou ženy odsouvány na okraj, je sterilní, protože ženy nejenom přinášejí život, ale předávají nám schopnost vidět dál – vidět nad – a předávají nám schopnost chápat svět jinými očima, vnímat tvořivějším, trpělivějším a něžnějším srdcem. Modlitba a zvláštní požehnání patří ženám přítomným tady na náměstí i všem ženám!“
(mig)