Vatikán.
„Všichni jsme schopni činit dobro, ale také zničit to, co učinil Bůh“ – prohlásil papež František v dnešním kázání při ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty. Zastavil se přitom nad prvním čtením z knihy Geneze o potopě (
Gn 6,5-8; 7,1-5.10) a konstatoval, že člověk je schopen zničit dokonce i bratrství. Proto vznikají války a rozdělení. Tvrdě pak odsoudil „podnikatele se smrtí“, kteří prodávají zbraně zemím, kde je válka, aby mohla pokračovat.
Papež v samotném úvodu formuloval úmysl, na který byla dnešní mše obětována:
„Obětujme tuto mši za našich 21 koptských bratrů, zavražděných jenom proto, že byli křesťané. Modleme se za ně, aby je Pán přijal jako mučedníky, za jejich rodiny a za mého trpícího bratra Theodora.“
„Člověk je schopen zničit vše, co učinil Bůh.“ Takto Petrův nástupce komentoval dramatickou pasáž z knihy Geneze, která popisuje, jak »Hospodin litoval, že udělal lidi«, protože »snažení jejich srdce stále jen směřuje ke zlému« a rozhodl se seslat na zem potopu. „Člověk - poznamenal papež – se zdá silnějším než Bůh; je schopen zničit vše dobré, co Bůh učinil.“
V prvních třech kapitolách Bible – pokračoval – nacházíme mnoho takových příkladů. Od Sodomy a Gomory po Babylonskou věž, kde člověk prokazuje svoji špatnost, která se zahnízdila v jeho srdci“:
„Někdo však řekne: »Ale otče, nebuďte tak negativní!«. Je to však pravda. Jsme schopni zničit i bratrství. Pohleďme na Kaina a Ábela na prvních stránkách Bible. Ničí bratrství. Je to začátek válek. Žárlivost, závist, žádostivost moci, stále větší moci. Ano, vypadá to negativně, ale je to realistické. Vezměte nějaké noviny, jakékoliv – levicové, pravicové, středové – jakékoliv. A uvidíte, že více než 90 procent zpráv jsou zprávy o ničení. Víc než 90 procent. A to vidíme denně.“
„Co se to děje v srdci člověka?“ – tázal se dále papež. „Ježíš nám připomíná, že ze srdce člověka vychází veškerá špatnost. Naše srdce je zlé – připomněl papež – je raněné. Stále tu je jakási „vůle po autonomii“ – dodal: »Dělám si to, co chci, a když něco chci, pak to dělám! A pokud kvůli tomu chci vést válku, tak ji vedu.«
„Proč jsme takoví? Protože máme tuto ničivou moc, to je problém. Ve válce se pak obchoduje se zbraněmi... »Jsme podnikatelé.« - říká se. Ano, a s čím? Se smrtí? Jsou země, které prodávají zbraně tomu, kdo vede válku s tamtím, a prodávají také tamtomu, aby v ní pokračoval. Taková je schopnost ničit. A nepřichází to od druhého, ale od nás! »Snažení jejich srdce stále jen směřuje ke zlému« (Gn 6,5). Máme v sobě toto sémě, tuto možnost. Máme však také Ducha svatého, který nám dává spásu! Musíme však volit, v malých věcech.“
Papež pak varoval před řečmi, které očerňují bližního. „Také ve farnostech, ve sdruženích je mnoho žárlivosti a závisti a někde se jde pomlouvat k faráři. „To je špatné – podotkl dále. Je to schopnost ničit, kterou všichni máme. A církev nás o tom na prahu postní doby nechává přemýšlet.“ František pak zaměřil pozornost na dnešní evangelium (Mk 8,14-21), ve kterém Ježíš napomenul učedníky, kteří se mezi sebou přeli, protože s sebou zapomněli vzít chléb. Pán jim říká, aby »si dávali pozor« a »varovali se kvasu farizejského a herodovského«. Zmiňuje tyto dva případy, tedy Heroda, který je proradným vrahem, a farizeje, kteří jsou pokrytci. Ježíš jim připomíná, jak již dvakrát rozmnožil chleby, a vybízí je k přemýšlení o spáse, o tom, co pro nás všechny činí Bůh. „Oni však nechápali – pokračoval papež – protože jejich srdce bylo zanícené onou špatností diskutovat mezi sebou o tom, kdo zavinil, že se ocitli bez chleba.“
Musíme vzít vážně Pánovo poselství, dodal papež: „Není to nějaké podivínství, není to řeč nějakého marťana. Člověk je schopen vykonat spoustu dobra.“ František pak zmínil příklad Matky Terezy, „ženy naší doby. Každý z nás – řekl – je schopen činit dobro, ale všichni jsme také schopni ničit, ničit ve velkém i v malém, v samotné rodině; ničit děti, nedovolit jim růst ve svobodě a nepomáhat jim vyrůstat dobře, anulovat děti. Tuto schopnost máme a proto je nezbytné bez ustání rozjímat, modlit se, rozmlouvat mezi sebou, abychom nepropadli této špatnosti, která vše ničí“.
„A máme tu sílu. Ježíš to připomíná. Pamatujte. A dnes nám říká: »Pamatujte. Pamatujte na Mne, který jsem prolil svoji krev pro vás. Pamatujte, že jsem vás všechny spasil. Pamatujte na Mne, že mám moc doprovázet vás cestou života«; nikoli cestou špatnosti, nýbrž dobroty a prokazování dobra druhým; nikoli cestou zmaru, nýbrž cestou budování, vytváření rodiny, stavby města, vytváření kultury, budování vlasti, stále více.“
„Prosme dnes před zahájením postní doby Pána o milost volit vždy s jeho pomocí správnou cestu a nenechat se oklamat svody, které nás vedou na špatnou cestu“ – končil papež František ranní kázání v Domě sv. Marty.
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(mig)