Vatikán.
Také dnes papež František neslavil ranní mši v Domě sv. Marty. Jeho dopolední program však vyplnila řada audiencí. První patřila delegaci Skotské církve, která je po katolické církvi (667 tisíc katolíků) největším křesťanským společenstvím ve Skotsku. Více než čtyři sta tisíc členů této reformované církve spravuje synod v čele s moderátorem, kterým je v současné době John P. Chalmers. Římský biskup ve svém pozdravu připomněl, že skotskou historickou a kulturní tradici obohatily významné a svaté osobnosti různých křesťanských vyznání.
“Současný stav ekumenických vztahů ve Skotsku dosvědčuje, že jako křesťané máme více společného než toho, co by nás mohlo rozdělit. Na těchto základech nás Pán volá k hledání ještě účinnějších způsobů, kterými bychom překonali staré předsudky a nalezli nové formy porozumění a spolupráce. Těší mne, že vztahy mezi katolickou a skotskou církví se rozvinuly natolik, že odpovídáme na současné výzvy ve společné reflexi a v mnoha případech hovoříme jediným hlasem o otázkách, které se dotýkají života všech věřících.“
Skotská církev skutečně hájí tradiční morální a bioetická stanoviska. Vyslovila se kupříkladu proti zrovnoprávnění homosexuálních svazků s manželstvím a odsuzuje eutanázii. „Jsme poutníci na společné pouti“, pokračoval Svatý otec, „a musíme se odnaučit vzájemné podezíravosti a nedůvěře“.
“Na víru a křesťanské svědectví jsou dnes kladeny takové nároky, že pouze při společném úsilí budeme moci lidské rodině poskytnout platnou službu a umožnit Kristovu světlu, aby dosáhlo do všech temných koutů našeho srdce a světa.“
Petrův nástupce pak odbočil od psaného textu a požádal o dovolení promluvit v mateřském jazyce, aby vyjádřil svůj hluboký smutek.
“Dnes jsem četl zprávu o popravě více než dvaceti koptských křesťanů. Říkali pouze: „Ježíši, pomoz mi“. Byli zavražděni jen kvůli svém křesťanství. Vy jste, bratře moderátore, ve své promluvě zmínil dění v Ježíšově zemi. Krev našich křesťanských bratrů je svědectví, které k nám volá. Nezáleží na tom, zda jsou to katolíci, pravoslavní, koptové, nebo luteráni. Jsou to křesťané a jsou téže krve! Jejich krev svědčí o Kristu. Pamatuji na tyto bratry, kteří zemřeli kvůli jediné skutečnosti – svému vyznání Krista. A prosím, abychom se navzájem povzbuzovali v ekumenismu, který dodává odvahu k ekumenismu krve. Mučedníci patří všem křesťanům.“
„Modleme se jeden za druhého a kráčejme po cestě moudrosti, shovívavosti, síly a pokoje“, loučil se Petrův nástupce s delegací Skotské církve.
(jag)