Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.1.2015 

Papež: Trpělivost a pokora spolu s důkladným studiem jsou základem dialogu

Vatikán. „Setkání a naslouchání jsou nezbytnou podmínkou islámsko-křesťanského dialogu“ – řekl papež František vyučujícím a studentům Papežského institutu pro arabistiku a islamologii na dnešní audienci v Klementinském sále apoštolského paláce.
„V poslední letech navzdory několika nedorozuměním a těžkostem,“ řekl Petrův nástupce v úvodu své promluvy, „byly v mezináboženském dialogu učiněny pokroky také s věřícími islámského náboženství.“ Proto „je nutně zapotřebí vhodné formace, abychom upevněni ve vlastní identitě mohli růst ve vzájemném poznání,“ řekl papež.

Je přitom třeba dávat pozor, abychom neupadli do nástrah smířlivého synkretismu, který je nakonec prázdný a věští totalitarismus bez hodnot (Evangelii gaudium, 251,253). Pohodlný a ústupný přístup, který přitakává všemu, aby se vyhnul problémům, vede k oklamání druhého a upírá mu dobro, které každý obdržel jako dar k velkodušnému sdílení. To nás především vybízí k tomu, abychom se vrátili k základům.“

„Když přistupujeme k člověku, který s přesvědčením vyznává svoje náboženství – pokračoval papež - jeho svědectví a jeho myšlení nás interpelují a přivádějí k otázce po naší vlastní spiritualitě.“

Začátkem dialogu je proto setkání. Z něho se rodí primární poznání druhého. Pokud se vychází z předpokladu společné účasti na lidské přirozenosti, je možné překonat předsudky a nepravdy a začít chápat druhého z nové perspektivy.

„Historie Papežského institutu pro arabistiku a islamologii se ubírá právě tímto směrem - řekl dále papež František. Neomezuje se na přijímání toho, co se říká povrchně a dává tak vznik stereotypům a předpojatosti. Akademická práce, jež je plodem každodenní námahy, se obrací k pramenům, zaplňuje mezery, analyzuje etymologii, nabízí hermeneutiku dialogu a za pomoci vědeckého přístupu oduševňovaného podivem a úžasem je schopna neztrácet orientaci vzájemného respektu a vzájemné úcty.“

Petrův nástupce pak připomněl zrod zmíněného institutu v Tunisu před padesáti lety zásluhou Společnosti misionářů Afriky neboli bílých otců, kteří pochopili nezbytnost instituce věnující se výslovně bádání a formaci tvůrců dialogu s muslimy. Snad jako nikdy předtím dnes vnímáme tuto potřebu, protože nejúčinnějším lékem na každou formu násilí je výchova k objevování a přijímání různosti jakožto bohatství a plodnosti.

Tento úkol není jednoduchý, ale rodí se a zraje z velkého smyslu pro odpovědnost. Křesťansko-islámský dialog vyžaduje zvláště trpělivost a pokoru, které důkladné studium provázejí, poněvadž přibližnost a improvizace mohou být kontraproduktivní nebo mohou dokonce vyvolat těžkosti a rozpaky. Je zapotřebí trvalého a nepřetržitého nasazení, abychom se nenechali zaskočit různými situacemi a různými kontexty. Z tohoto důvodu je nezbytná specifická příprava, která se neomezuje na sociologickou analýzu, nýbrž je cestou lidí, kteří patří k náboženským vyznáním, jež se různými způsoby odvolávají k Abrahámovu duchovnímu otcovství.

„Kultura a výchova – řekl dále papež - vůbec nejsou druhotné v procesu sbližování s druhými. Tak bude v každém člověku respektován jeho život, jeho fyzická integrita, důstojnost a práva, která z ní plynou, jeho pověst, jeho vlastnosti, jeho etnická a kulturní identita, jeho ideje a jeho politické postoje.“
Papež František v závěru své promluvy zdůraznil, že Papežský institut pro arabistiku a islamologii je cennou institucí Svatého stolce, a vyjádřil přání, aby se stále více stával opěrným bodem formace křesťanů, kteří pracují na poli mezináboženského dialogu pod vedením Kongregace pro katolickou východu a v úzké spolupráci s Papežskou radou pro mezináboženský dialog. Papež poukázal rovněž na potřebu spolupráce s ostatními křesťanskými a muslimskými akademickými institucemi na celém světě.

Za zmínku stojí, že na půdě tohoto početně nevelkého institutu studuje také seminarista z České republiky. Je jím Lukáš Nosek z papežské koleje Nepomucenum viz rozhovor pro portál pastorace.cz.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti