Nigérie.
Teroristická skupina Boko Haram minulý víkend zahájila ofenzívu v severovýchodní Nigérii, při které dosud usmrtila až dva tisíce lidí. Situaci pro naše mikrofony popisuje
Vincenzo Giardina z misijní zpravodajské agentury
Misna:
“Podle zdrojů, s kterými jsme v kontaktu, zejména předsedou komise Iustitia et Pax v diecézi Maiduguri, začal útok islamistů z Boko Haram minulou sobotu ve městečku Baga. Klíčovým momentem bylo obsazení mezinárodní vojenské základy, ve které v onu chvíli byly přítomné pouze nigérijské jednotky. Poté teroristé podpálili velké množství civilních obydlí. Naše prameny referují o stovkách obětí, ale je těžké udat přesný počet.“
V jakých podmínkách žijí lidé, kterým se podařilo před útočníky uprchnout?
“V dramatických podmínkách. Podle našich zpráv lidé utíkali buší nebo přes jezero Čad. Hodně jich utonulo. Jiní uprchli za nigérijské hranice, protože Čadské jezero leží mezi Nigérií, Nigerem, Čadem a Kamerunem.“
Jak reaguje nigérijská vláda a jak to vůbec v zemi vypadá před prezidentskými volbami, které se mají konat 12. února?
“Ve třech státech na severovýchodě Nigérie (Borno, Jobe a Adamawa), kde je skupina Boko Haram nejsilněji zastoupena, platí mimořádný stav od května 2013. Znamenalo to vyslání armádních posil, avšak dosud bez jakéhokoliv výsledku. Spíše naopak – město Baga bylo posledním významným centrem, které zatím nepadlo do rukou kalífátu, vyhlášeného vloni v srpnu ve spolkovém státě Borno. Úřadující prezident Goodluck Jonathan podvrdil konání voleb také na územích okupovaných teroristy, ale velkou neznámou je zajištění volebního práva pro půldruhého milionu uprchlíků. Hlavní protikandidát, bývalý prezident a generál Muhammadu Buhari, stále posiluje svou pozici právě poukazem na politickou a vojenskou neschopnost stávající vlády. Nesmíme zapomínat na únos více než dvou set dívek z Chiboku. Od jejich únosu uběhlo téměř 300 dní, ale nikdo o něm nemluví a zprávy jsou mizivé nebo žádné.“
Popisuje stav v Nigérii afrikanista Vincenzo Giardina, novinář agentury Misna.
(jag)