Vatikán.
V den liturgické památky sv. Lucie, která je mimo jiné též ochránkyní zraku, Petrova nástupce vyhledalo předsednictvo Italské unie slabozrakých a nevidomých. Papež ocenil, že zmíněné sdružení zrakově postižených lidí, ač nekonfesní, dodržuje tuto významnou tradici a poukázal na některé ryze lidské hodnoty sicilské mučednice.
“Zdůrazňuji – lidské. Lucie je naplňovala příkladným způsobem díky své víře v Krista, avšak sdílet je mohou všichni lidé.“
První na seznamu je odhodlání a duševní síla, s kterými je nutné čelit životním zkouškám. Zejména nevidomí lidé odvahu potřebují, aby se nestahovali do trpitelského postoje. Další z hodnot je společenství. Lucie byla členkou těla, jehož hlavou je Kristus, ale také lidské sdružování s sebou nese vyšší hodnotu, není pouhým součtem jednotlivců, vyzdvihl papež.
“Dnes je velice zapotřebí s radostí prožívat tento rozměr lidského sdružování a usilovat o něj, protože v dané dějinné chvíli je na ústupu a není silně pociťován. Vytvářet skupinu, být solidární, setkávat se, sdílet zkušenosti a zdroje – to vše je součástí občanského národního bohatství. A lidé, kteří jsou znevýhodněni a postiženi, mohou často všem ze své zkušenosti říci: Nejsme „monády“, nejsme stvořeni k izolaci, ale k utváření vztahů, vzájemnému doplňování, pomoci, doprovodu a podpoře.“
A konečně nám Lucie říká, že život má být darem, doplnil Svatý otec. Ona sama prožila nejvyšší dar mučednictví, avšak hodnota daru jako takového je univerzální a je tajemstvím opravdového štěstí.
“Člověk se plně nerealizuje tím, co má, ani tím, co dělá. Realizuje se v lásce, tedy v sebedarování. A takto můžeme také vnímat tajemství, skryté ve jménu Lucie: člověk je plný světla v té míře, v jaké je darem pro druhé. A takovýmto darem je ve skutečnosti každý člověk. Je cenným darem.“
Život podle vyjmenovaných hodnot může vést k nepochopením, k namáhavé cestě proti proudu, dodal v závěru papež František. To však nepřekvapuje: svědectví totiž pokaždé vyžaduje, aby za ně člověk osobně zaplatil.
(jag)