Vatikán.
Setkání sociálních aktivistů shrnul pro Vatikánský rozhlas jeden z vatikánských organizátorů, kancléř Papežské akademie sociálních věd,
mons. Marcelo Sánchez Sorondo:
“Tato lidová hnutí jsou skutečným znamením toho, co se ve světě děje, toho, co papež nazývá „globalizací lhostejnosti“. Papež řekl, že je nutné se znovu zaměřit na Horské kázání, na blahoslavenství chudých, trpících pro spravedlnost, plačících a těch, kdo mají čisté srdce. Tam, kde vládne chudoba, je často ryzejší morálka než tam, kde velké bohatství působí zotročení všeho druhu. Je tedy třeba se vrátit k tomuto naléhavé evangelnímu požadavku a postavit do středu člověka, zejména člověka trpícího, vyloučeného, chudého. Je úžasné, že to papež dělá.“
Biskup Sorondo vysvětlil, že se papež neobává zpolitizování celé události, ba jej naopak vítá. Je nutné vyvinout určitý tlak, aby si politické síly, ale také mnohé biskupské konference uvědomily existující problémy.
“Ano, papež říká, že ho obviňují z komunismu, ale také řekl, že komunisté ve skutečnosti následovali až po evangeliu…přirozeně nikoli co se týče třídního boje. Je tedy zajímavé, že se tato sociální hnutí snaží jednat podle sociální nauky církve, aniž by zaujímala násilné revoluční postoje. Je to poprvé, co tyto organizace přijíždějí do Říma a do centra církve. Vnímám to jako velké dobro. Pokud neotevřeme dveře vyloučeným a nebudeme jim naslouchat, hrozí tu nebezpečí násilí. Proto setkání považuji za velmi důležité.“
Komentuje kancléř Papežské akademie sociálních věd právě ukončenou schůzku alterglobalizačních hnutí ve Vatikánu.
(jag)