Vatikán.
Křesťan nemůže chápat Krista Vykupitele mimo kříž a bez ochoty nést jej s Ježíšem – řekl papež František v dnešním kázání při ranní eucharistii v kapli Domu sv. Marty.
Křesťan rovná se „Kyréňan“, řekl papež s narážkou na Šimona Kyrénského. Patřit k Ježíši znamená nést s Ním kříž. Toto ztotožnění je víra. Jinak se jde cestou, která je zdánlivě „dobrá“, ale není pravdivá. Papež František se při ranní reflexi nechal vést dnešním evangeliem (Lk 9,18-22), které líčí, jak se Kristus zeptal učedníků, co o Něm říkají lidé. Jejich odpovědi byly velice nesourodé. „Tato epizoda, poznamenal papež František, je rámcem evangelia, ve kterém Ježíš zvláštním způsobem poukazuje na svoji pravou identitu. Když ji v různých situacích někdo chtěl vyslovit, bránil tomu, stejně jako bránil démonovi vyjevit přirozenost Božího Syna, který přišel spasit svět. Bylo to proto - vysvětloval papež - aby nedošlo k nedorozumění a lidé si nepředstavovali Mesiáše jako vojevůdce, který přišel vyhnat Římany. Jenom v soukromí dává Ježíš apoštolům katechezi své pravé identity:“
„Syn člověka – řekl jim – to znamená Mesiáš, Pomazaný, »bude muset mnoho trpět, bude zavržen od starších, velekněží a učitelů Zákona, bude zabit a třetího dne vzkříšen«. – Taková je cesta vašeho vysvobození. Taková je cesta Mesiáše, Spravedlivého: utrpení a kříž. - Vysvětluje jim Svoji identitu. Apoštolové nechtějí chápat, a u Matouše čteme, jak to Petr odmítá: »Ne, Pane...«. Začíná je uvádět do tajemství své vlastní identity: »Ano, jsem Synem Božím. A toto je moje cesta. Touto cestou utrpení se musím ubírat.«“
„Toto je pedagogika - pokračoval papež - kterou užívá Ježíš, aby připravil srdce učedníků, připravil lidská srdce chápat tajemství Boha.“
„Boží láska je tak velká a hřích tak ohavný, že nás Ježíš zachraňuje takto, tedy touto identitou v kříži. Nelze chápat Ježíše Krista Vykupitele bez kříže, není to možné. Můžeme se dopracovat k myšlence, že je velkým prorokem, koná dobro a je svatý. Ale Krista Vykupitele bez kříže chápat nelze. Srdce učedníků, srdce lidí však nebyla připravena chápat. Nerozuměli proroctvím, nerozuměli tomu, že On je právě oním Beránkem, který bude obětován. Nebyli připraveni.“
„Pouze na Květnou neděli - podotkl papež - dovolil Kristus zástupu lidí, aby provolávali Jeho identitu slovy: »Požehnaný, jenž přichází ve jménu Páně«, a řekl: »Budou-li mlčet, bude křičet kamení.« Ježíšova identita se totiž ukáže plně až po Jeho smrti, a první vyznání přijde od římského setníka,“ řekl papež a dodal: „Ježíš nás připravuje postupně, abychom chápali správně. Připravuje nás, abychom Jej doprovázeli se svými kříži na Jeho cestě vstříc vykoupení.“
„Připravuje nás, abychom byli Kyréňané a pomáhali Mu nést kříž. A bez toho náš křesťanský život není křesťanským. Je dobrým duchovním životem... Ježíš je velký prorok a také nás spasil. On a já. - Nikoli. Ty jdi s Ním. Ubírej se toutéž cestou. Naše křesťanská identita musí být také opatrována. Nemyslet si, že být křesťanem je zásluhou, duchovní cestou dokonalosti. Nikoli, není zásluhou, je čirou milostí.“
Končil papež František ranní kázání v kapli Domu sv. Marty.
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(mig)