Dobrý den, drazí bratři a sestry,
14. září slaví církev svátek Povýšení svatého kříže. Kdo není křesťanem, mohl by se nás zeptat: proč „povyšovat“ kříž? Můžeme odpovědět, že nepovyšujeme nějaký libovolný kříž, ani všechny kříže, nýbrž Ježíšův kříž, protože v něm se maximálně zjevila láska Boha k lidstvu. Připomíná nám to v dnešní liturgii Janovo evangelium: „Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna“ (Jan 3,16). Otec „dal“ Syna, aby nás spasil, což obnášelo Ježíšovu smrt, smrt na kříži. Proč? Proč byl nutný kříž? Kvůli závažnosti zla, které nás drželo v otroctví. Ježíšův kříž vyjadřuje obojí: veškerou negativní moc zla a veškerou mírnost všemohoucnosti Božího milosrdenství. Kříž se jeví jako dekret Ježíšova ztroskotání, ale ve skutečnosti je znamením Jeho vítězství. Na Kalvárii mu říkali ti, co se mu vysmívali: „Jsi-li Syn Boží, sestup z kříže“ (srov. Mt 27,40). Avšak pravdou byl opak: právě proto, že byl Boží Syn, byl Ježíš na kříži, věrný Otcovu plánu lásky až do konce. A právě proto Bůh „povýšil“ (Flp 2,9) Ježíše a dal Mu královskou moc nad veškerenstvem.
Hledíme-li na kříž, kam byl přibit Ježíš, rozjímáme znamení lásky, nekonečné lásky Boha ke každému z nás, a kořen naší spásy. Z tohoto kříže proudí milosrdenství Otce, jenž objímá celý svět. Křížem Kristus přemohl zlého, byla poražena smrt a nám byl darován život, vrácena naděje. Toto je důležité: Kristovým křížem nám byla vrácena naděje. Ježíšův kříž je naše jediná naděje! Proto církev povyšuje svatý kříž a proto my křesťané žehnáme znamením kříže. My nepovyšujeme všechny kříže, nýbrž slavný Ježíšův kříž, znamení nezměrné lásky Boží, znamení naší spásy a cestu ke Zmrtvýchvstání. To je naše naděje.
Když rozjímáme o svatém kříži a oslavujeme Jej, myslíme s pohnutím na naše četné bratry a sestry, kteří jsou pronásledováni a zabíjeni pro svoji věrnost Kristu. Děje se tak zvláště tam, kde dosud není zaručena nebo plně uplatňována náboženská svoboda. Dochází k tomu však také v zemích, které principiálně chrání svobodu a lidská práva, ale kde věřící a zvláště křesťané narážejí na omezování a diskriminace. Proto se dnes modlíme a prosíme zvláště za ně.
Na Kalvárii u paty kříže stála Panna Maria (srov. Jan 19,25-27), Bolestná Panna, jejíž liturgická připomínka připadá na zítřek. Jí svěřuji přítomnost i budoucnost církve, abychom všichni vždycky dovedli objevovat a přijímat poselství lásky a spásy Ježíšova kříže. Svěřuji Jí zejména manželské páry, které jsem měl dnes dopoledne to potěšení oddat v bazilice sv. Petra.
Přeložil Milan Glaser
Další články z podrubriky Angelus