Bahrajn.
Panovník ostrovního Bahrajnského království se po nedávné návštěvě Petrova nástupce (19.5.) živě zajímá o stavbu nové katolické katedrály, na kterou již dříve věnoval pozemek o rozloze devíti tisíc metrů. Kostel bude zasvěcen Panně Marii, patronce Arábie, informoval naši rozhlasovou stanici
mons. Camillo Ballin, apoštolský vikář severní Arábie.
“Práce na stavbě dosud nezačala, avšak ve vypsané soutěži zvítězil jednoduchý projekt italského architekta. Připomíná stan, jaký židé stavěli při exodu. Budova má osmiboký půdorys, protože osmička je číslo věčnosti. Když vstupujeme do kostela a setkáváme se s Bohem, účastníme se věčnosti, ke které jsme povoláni. Chrám pojme 2300 lidí a z podzemního parkoviště bude přístupný výtahem, který povede do jedné z postranních kaplí. Kostelní věž bude zdaleka viditelná, ale raději na ni neumístíme kříž nebo jiné náboženské symboly. Není to sice zakázáno, nechceme však podněcovat případné reakce fundamentalistů…“
Vysvětluje apoštolský vikář seveoarabského regionu, který pastoračně pečuje o padesátku kněží a více než dva miliony zejména nearabských katolíků.
“S kněžími se scházíme dvakrát ročně. Nemáme bohužel k dispozici žádný řeholní dům, a proto se musíme setkávat po hotelech. Z toho důvodu současně s novou katedrálou vzniknou ubytovací prostory pro šedesát lidí, které budeme využívat k organizaci duchovních cvičení pro kněží, laiky, mimořádné služebníky eucharistie. Bahrajn je dobře dosažitelný ze všech zemí apoštolského vikariátu – Saúdské Arábie, Kuvajtu a Kataru. Král mi navíc udělil bahrajnské občanství, takže se mohu volně pohybovat mezi svěřenými státy.“
Biskup Ballin, který je členem kongregace Misionářů komboniánů, rovněž komentuje současné dění na Blízkém východě.
“Bahrajnský král prohlásil, že je ochotný do země přijmout dvě stě křesťanských rodin z Mosulu. Jinak se nás dramatická situace v Iráku a Sýrii nedotýká. Všichni muslimové se k Islámskému státu staví odmítavě. A to především umírnění muslimové, ale také fundamentalisté se nevyjádřili kladně. Dosud jsem se v Bahrajnu, Kuvajtu, ani jinde nesetkal s žádným prohlášením na podporu Islámského státu. Myslím, že arabské vlády vedou k opatrnosti politické důvody. Ptají se, co tento Islámský stát chce, jaké má cíle, kdo ho podporuje? Návrat k chalífátu je pouhá fantazie, protože něco takového žádná arabská země nepřijme.“
Soudí apoštolský vikář pro severní Arábii, biskup Camillo Ballin.
(jag)