Francie/Irák.
Delegace francouzské katolické církve, vedená lyonským arcibiskupem, kard. Philipem Barbarinem, se v pondělí vypravila do Iráku na výraz solidarity s tamními křesťany. Na programu je mimo jiné setkání s patriarchou chaldejské katolické církve, Luisem Raphaelem Sako. Jedním z členů delegace je biskup diecéze Evry-Corbeil-Essonnes,
mons. Michel Dubost. Pro naše mikrofony uvedl:
„Chtěli bychom, aby pozornost upoutaná na současné dění, zejména v pásmu Gazy, nevedla k zapomenutí toho, že křesťané na Blízkém východě prožívají navýsost obtížné období. Chceme svým bratřím a sestrám projevit svou spoluúčast a z celého srdce být po jejich boku.“
Svou cestou chcete také odsoudit určitou lhostejnost vůči pronásledování křesťanů v těchto zemích.
“Je zřejmé, že v televizi se o tom moc nevysílá. To, co vidíme, jsou záběry z Gazy. Sýrii a Irák kamery nesnímají, ale křesťané tu trpí, a dokonce velmi hodně. Buď se o tom mluví málo, nebo vůbec. Snažíme se o to, aby se toto utrpení křesťanů dostalo na veřejnost.“
Tvrdíte, že mezinárodní společenství se vůbec nezasadilo o řešení těchto konfliktů…
“Mezinárodní společenství je už delší dobu bezmocné. Prezident Bush chtěl v Iráku zasáhnout, ale jen otevřel Pandořinu skříňku, což spíše přitížilo než prospělo. Tzv. „kalifát“ má dnes množství peněz, zdrojů a prostředků, což je pro mír ve světě skutečně znepokojivé. Bylo by třeba, aby se tím velké mocnosti začaly včas zabývat. Problém je v tom, že nevědí, co dělat.“
Co si od vaší cesty slibujete?
“Naše očekávání jsou zřejmá – především se chceme setkat s lidmi, říci jim, že jsme jim duchovně nablízku. Je to možná malá útěcha, ale když někdo trpí, je to důležité. Prosíme Pána, aby změnil srdce, protože jiné řešení neexistuje. Jedeme do Iráku jako chudí, ale chudí mohou změnit svět!“
Říká biskup Michel Dubost.
Francouzská delegace spolu s chaldejským patriarchou Sakó včera večer slavila mši pro mosulské věřící, kteří nalezli útočiště v iráckém Kurdistánu, zejména v hlavním městě této autonomní provincie, Erbilu (Arbílu). „Navzdory všemu utrpení se naše víra nechvěje a naše naděje je nadále silná“, prohlásil patriarcha chaldejských katolíků před naplněnou katedrálou sv. Josefa. „Válka nikdy nebyla legitimní“, pokračoval, „je naopak zločinem proti lidstvu, náboženství a morálce“. Patriarcha Sakó citoval islámské právo dhimmi, které zaručuje také nemuslimským obyvatelům svobodu a rovnost, a v závěru své homilie se obrátil k muslimským bratřím v iráckém Kurdistánu i celém světě s výzvou k obhajobě lidských práv a důstojnosti.
„Buďte silnější než zlo“, navázal francouzský kard. Philippe Barbarin a oznámil iráckým křesťanům, že jeho lyonská arcidiecéze chce navázat partnerství s mosulskou diecézí. Toto ohlášení stvrdilo objetí obou pastýřů.
V souvislosti s cestou francouzských biskupů prohlásila Hollandova vláda, že je ochotna udělit azyl křesťanským uprchlíkům z Iráku. Francouzská vláda se obdobně zachovala v roce 2010 po atentátu na syrsko-katolickou katedrálu v Bagdádu. Tehdy na své území přijala 150 křesťanských žadatelů o azyl. Francouzskou nabídku ovšem rezolutně odmítl katolický patriarcha řecko-melchitského ritu. „Netoužíme po tom, aby nás někdo přijímal. Naopak potřebujeme někoho, kdo nám pomohl zůstat v naší zemi. Chceme žít po boku svých muslimských bratří“, prohlásil Řehoř III. Laham pro úterní internetové vydání libanonského deníku Daily Star. Patriarcha rezidující v Damašku hlasitě kritizoval evropskou blízkovýchodní politiku: „Evropa už padesát let vráží klín mezi křesťany a muslimy. Měla by naopak podporovat jednotu arabských států a muslimů, což by v důsledku posloužilo také křesťansko-muslimské jednotě“, vyslovila se hlava melchitských katolíků. „To by byl skutečný výkon“, míní patriarcha Řehoř III., „spíše než to, že z nás chce mít Evropa uprchlíky, aby nám mohla projevovat sympatie a pomoc“.
(jag)