Vatikán.
Ježíš po nás chce, abychom měli srdce svobodné od peněz, samolibosti a moci – řekl papež František v ranním kázání v kapli Domu sv. Marty. Zdůraznil, že skutečné bohatství je takové, které umožňuje srdci zářit jako např. klanění se Bohu a láska k bližnímu a varoval před světskými poklady, které naše srdce činí těžkopádným a spoutaným.
„Neshromažďujte si poklady na zemi“ – tuto Ježíšovu radu z dnešního evangelia (Mt 6,19-23) vysvětloval dnes papež František. „Je to rada k obezřetnosti – řekl – protože pozemské poklady jsou nejisté, kazí se a stávají se kořistí lupičů. Jaké poklady měl na mysli Ježíš? – tázal se papež: V zásadě tři a vždy se k tomuto argumentu vracel“:
„Prvním pokladem je zlato, peníze, bohatství... S tím však nemáš jistotu, mohou ti to ukrást. Jisté nejsou ani investice. Přijde krach na burze a zůstaneš bez ničeho. A krom toho: copak tě nějaké euro navíc učiní šťastným. Bohatství je nebezpečný poklad... Je však dobrý, může posloužit mnoha dobrým věcem. Posunout rodinu vpřed. To je pravda! Avšak shromažďuješ-li jej jako poklad, ukradne ti duši! Ježíš se v evangeliu vrací k tomuto argumentu, k tomuto nebezpečí bohatství čili vkládání naděje do bohatství.“
Dalším pokladem je samolibost, pokračoval papež. Prestiž, nechávat se vidět - to Ježíš vždycky zavrhoval. Vzpomeňme, co říká učitelům Zákona a farizeům, když se postí, modlí a dávají almužnu, aby byli viděni. Samolibost je k ničemu, řekl papež a citoval sv. Bernarda: „Tvoje nádhera bude potravou červů.“ Třetím pokladem - pokračoval František – je pýcha, moc. Papež v té souvislosti zmínil dnešní první čtení o krutém konci královny Atalji (2 Král 11,1-4.9-18.20). „Její velká moc – komentoval – trvala sedm let, potom byla zabita. Byl konec moci. Kolik jen velkých, pyšných a mocných mužů a žen skončilo v anonymitě, bídě či vězení – podotkl papež. Neshromažďujte proto peníze, zalíbení v sobě, pýchu a moc. Tyto poklady jsou k ničemu. Pán po nás chce, abychom si shromažďovali poklady v nebi“:
„Tady je Ježíšovo poselství: Je-li tvůj poklad v bohatství, samolibosti, moci a pýše, bude tvé srdce uvězněno tam! Tvé srdce bude otrokem bohatství, samolibosti, pýchy! Ježíš chce, abychom měli srdce svobodné! To je poselství dneška. Mějte, prosím, srdce svobodné – říká nám Ježíš. Mluví k nám o svobodě srdce. A jedině svobodné srdce může mít poklady v nebi: lásku, trpělivost, službu druhým, klanění se Bohu. To je skutečné bohatství, které nemůže být ukradeno. Jiné bohatství činí srdce těžkopádným. Uvězňuje srdce, nedává mu svobodu.“
Otrocké srdce – dodal papež – není srdcem zářícím, bude temné. Shromažďujeme-li poklady na zemi, shromažďujeme temnoty, které jsou k ničemu. Takové poklady nám nedají radost, ale především nám nedají svobodu. Naproti tomu svobodné srdce září, osvěcuje druhé a ukazuje cestu, která vede k Bohu.
„Zářící srdce, které není spoutané. Srdce jdoucí vpřed také dobře stárne, protože stárne jako dobré víno. Když dobré víno stárne stává se lepším. Avšak srdce, které nezáří, je jako nedobré víno. Čím více plyne čas, kazí se a stane se octem. Kéž nám Pán dá duchovní obezřetnost, abychom dobře chápali, kde je moje srdce, a k jakému pokladu přilnulo. A kéž nám udělí také sílu zbavit jej pout, je-li spoutáno, aby se stalo svobodným, zářícím a dávalo nám to krásné štěstí Božích dětí: onu pravou svobodu.“
Končil papež svoji dnešní ranní homilii.
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(mig)