Belgie.
Před dvěma týdny (13. února) belgický parlament schválil rozšíření eutanázie na děti (86 hlasů pro, 44 proti, 12 se zdrželo hlasování). Proti nehumánnímu zákonu vystoupila početná skupina pediatrů a hlavní náboženská vyznání – s vyjímkou buddhistů, kteří zákonu naopak vyjádřili podporu. K završení procedury nyní chybí pouze podpis krále Filipa, praktikujícího katolíka, který nastoupil na trůn v červenci loňského roku. K němu se také obrací petice, podepsaná 210 tisíci lidí, v níž se žádá, aby nepřipojil své jméno pod tento „zákon hodný nacistů“. Přestože současná belgická ústava významně omezuje královské pravomoci, král zůstává pro Belgičany symbolem jednoty, nikoli nevýznamným v zemi rozdělené na rivalizující vlámské a valonské oblasti.
Signatáři petice si slibují, že se král Filip inspiruje slavným gestem svého strýce, krále Balduina I., který v roce 1990 odmítl podepsat zákon liberalizující podmínky interrupcí a odstoupil.
Rada ministrů tehdy prohlásila krále za „neschopného panování“ a podepsala zákon sama, jak to v takových případech dovoluje ústava. Belgický parlament však Balduina dosadil zpět do funkce už necelé dva dny po abdikaci, kvůli hrozbě konstituční krize.
Podle pozorovatelů by aktuální vláda podobnou rošádu nejspíš neprovedla a konstituční krize by mohly využít republikánské síly, což by se nepochybně projevilo hlubokou sociální i finanční nestabilitou.
(job)