Vatikán.
Katoličtí novináři z Ukrajiny vydali apel adresovaný všem lidem dobré vůle a zejména novinářům z celého světa. V jeho úvodu čteme: „Jsme novináři. Jsme křesťané. Máme tedy dvojí povinnost: být svědky pravdy a být svědky lásky. Jsme si vědomi situace, jež vládne nyní v naší vlasti Ukrajině, a nemáme právo mlčet. Jsme si vědomi hněvu, beznaděje a bolesti mnoha našich krajanů, nemáme právo upírat jim slova útěchy, solidarity a lásky.“
Dokument připomíná, že události posledních dní v Kyjevě nejsou jen výrazem touhy po demokracii, ale také dramatickým protestem proti krutosti současné ukrajinské vlády. Autoři apelu jmenují případy evidentního porušování základních lidských práv, jako brutální zákrok proti pokojné manifestaci 30. listopadu nebo nevyjasněné případy surového zbití některých účastníků protestů. Jak podotýkají, v mezinárodních médiích vládne ohledně těchto událostí mrtvé ticho. Apelují proto na své kolegy v zahraničí, včetně Vatikánu, a vybízí je, aby budili svědomí církevní hierarchie a věřících. „Uplynul už měsíc od chvíle, kdy se Ukrajina, ležící v centru Evropy, stala domovem ponížených, pobitých, plačících a toužících po pravdě a spravedlnosti – stojí v apelu. – Dovolte nám uslyšet hlas Pastýře, adresovaný nám právě nyní! (...) Srdce všeobecné církve tluče ve Vatikánu. Srdce Ukrajiny se dnes zalévá krví. Potřebujeme slyšet, že tato dvě srdce tlučou v témže rytmu. Cítíme potřebu povědět o tom Ukrajině a světu“ – píší katoličtí novináři z Ukrajiny.
Dodejme, že představitelů křesťanských církví na Ukrajině vícekrát podpořili evropské aspirace národa a odsoudili násilí během kyjevských protestů. Arcibiskup Światosław Szewczuk, představitel řeckokatolické církve, nedávno reagoval na zbití novinářky a aktivistky Taťany Čornovilové. Jak připomněl, znát pravdu a říkat pravdu je právem svobodných obyvatel a jedním ze základních lidských práv.
(job)