Vatikán.
Papež František se dnes setkal s pětadvacetičlenným generálním sekretariátem biskupského synodu v čele s jeho předsedou, arcibiskupem Nikolou Eterovićem. Namísto připravené promluvy zahájil Svatý otec improvizovaný dialog otázek a odpovědí, který se týkal také možných témat příštího zasedání biskupské synody. V papežově promluvě, kterou dostali účastníci v písemné podobě, je často zmiňována nová evangelizace, tedy téma zatím posledního zasedání biskupské synody z loňského října. „Cílem nové evangelizace a vůbec celého evangelizačního díla církve, řekl papež, je předávání víry. Právě kvůli tomu církev existuje. Výraz nová evangelizace, pokračoval dále, vyzdvihuje stále jasnější vědomí nutnosti opětovného hlásání evangelia také v zemích se starou křesťanskou tradicí, aby se uskutečňovalo setkání s Kristem, které opravdu přetváří život, není povrchní a rutinní.“ Papež František dále vybídl celé církevní společenství, aby šířilo evangelium, nemělo strach vycházet ze sebe a svěřovalo se milosrdné přítomnosti Boha, který nás vede.“
Papež poukázal na to, že „techniky jsou jistě důležité, ale ani ty nejdokonalejší nemohou nahradit diskrétní, ale účinné působení Ducha svatého. Je proto třeba „nechat se Jím přetvářet, aby naše verbální zvěstování bylo vždy provázeno jednoduchostí života, duchem modlitby, láskou vůči druhým, zvláště maličkým a chudým, pokorou, odstupem od sebe a svatým životem. Jedině tak bude opravdu plodné.“ Papež František dále hovořil o biskupském synodu, který je „jedním z plodů Druhého vatikánského koncilu“, „stojí ve službách poslání církve“ jako „výraz její kolegiality“ a přinesl během posledních 50 let nemalý užitek. Papež František v této souvislosti zmínil také vlastní pozitivní zkušenost ze zasedání několika posledních synodů, kterých se účastnil.
Svatý otec odpověděl také na několik otázek členů generálního sekretariátu biskupského synodu. Hned v úvodu oznámil, že dokončuje encykliku, kterou započal emeritní papež Benedikt XVI. „Nyní by měla vyjít encyklika o víře - řekl papež - encyklika napsaná čtyřručně, jak někteří říkají. Začal ji papež Benedikt a předal mi ji. Je to silný text. Napíšu, že jsem dokončil velké dílo, které udělal on.“
Ohledně posynodální exhortace ze synodu o nové evangelizaci řekl, že zamýšlí shrnout poslední zasedání synodu „šířeji“, totiž v „rámci evangelizace vůbec“.
Na řádném zasedání generální sekretariátu biskupského synodu, které se konalo v těchto dnech, se probírala také témata příštího synodu. Papež František v této souvislosti uvedl, že v roce 2015 uplyne 50 let od vydání pastorální konstituce Gaudium et spes, z níž lze čerpat různá témata, která se týkají „vztahu církve a světa, lidské důstojnosti, rodiny, technologií… Zvláště pak Svatý otec upozornil na vážnost problémů rodiny a skutečnosti, že mnoho lidí dnes neuzavírá manželství a žije v provizoriu. Mluvil také o otázce ekologie a zejména o ekologii člověka. Na antropologickém poli zdůraznil papež problematiku laickosti, která se stala laicismem, tedy praktickou sekularizací. V závěru se pak dotknul tématu synodality a jejího vztahu k petrovské službě a zmínil, že v tomto ohledu panují mnohá očekávání. Papež pak uzavřel dnešní konverzaci se členy generálního sekretariátu biskupské synody poděkováním a povzbuzením do dalšího nasazení, které je potřebné k nalezení odpovědi na nové výzvy.
(mig)