Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

6.3.2013 

Církev v sobě živila falešná očekávání; nastal čas pravdy

říká Robert Spaemann

Milan Glaser

„Církev v defenzívě je církví, která je v koncích,“ varuje Robert Spaemann s odkazem na krizi legitimity katolické církve v souvislosti se sexuálními delikty kněží a blížícím se konkláve. Známý německý filosof, kterého pojí osobní přátelství s Benediktem XVI., byl dotázán italským deníkem Il Foglio (28.2.2013). „Církev je zastrašena,“ svěřuje se Spaemann a vysvětluje: „Sexuální delikty se vyskytují všude, v řadách kléru i mimo, avšak část církve se snažila je zamaskovat, protože by prý poškodily pověst Vatikánu. Kardinál Joseph Ratzinger byl jedním z nejzásadnějších odpůrců takovéto permisivní praxe. Jeho zásadou byla vždycky a především pravda.

Ecclesia semper reformanda est, církev neustále potřebuje reformu.“ Problém však spočívá jinde, dodává Spaemann. „V církvi vznikly skupiny, které si na interpretaci této reformy učinily monopol a opakují určité mantry: např. svěcení žen, demokratická volba biskupů, odstranění celibátu, žehnání homosexuálních svazků, eucharistie pro rozvedené, souhlas s antikoncepcí apod. Jinými slovy, jde o totální kapitulaci před tzv. duchem doby, "zeitgeist", což není nic jiného než emancipace sekularismu.“

„Pokud církev bude tichá, skromná, v defenzívě a nepřejde do útoku, zůstane bez vlivu,“ pokračuje německý filosof. „Kardinálové mají hlásat Slovo Boží a nikoli své vlastní. Měli by obžalovávat společnost, která ničí samu sebe, a především učinit přítrž sebeobžalobám a trivializaci Písma. Je třeba přestat interpretovat křesťanství jako spolek kamarádů.“

„Církev v sobě živila falešná očekávání,“ uvažuje dále Spaemann. „Krize křesťanství začala příklonem k sekularismu. Kristus praví: «Neházejte svoje perly před vepře» (srov. Mt 7,6). Proč zrovna vepře? Protože perly jsou pro ně neuchopitelné a začnou se vzpouzet, protože chtějí pokrm vepřů. Tak je tomu se sekularismem. Po Druhém vatikánském koncilu se v církvi začalo živit očekávání, kterému nikdy nebude schopna dostát, chce-li zůstat věrna svému zakladateli. Nyní nastal moment pravdy. Pokud uvadá autorita, církev upadá do nemilosti.“

„Evropou zmítá ideologická vlna delegitimizace, konstatuje německý filosof. Etika se však neobejde bez metafyziky a v manipulaci lidským genomem se zračí pohled jistého lékaře z Auschwitz,“ podotýká německý filosof. „Odkřesťanštěná Evropa bude úděsná. Výrok apoštolů, že je zapotřebí «poslouchat více Boha než lidi» (srov. Sk 4,19), tvoří základ velké evropské svobody. Nejnebezpečnějšími lidmi na světě, dokonce více než tyrané, jsou ti, kteří se bojí více smrti než Boha. Církev legitimizovala moc svrchovaných států, ale položila jí určité meze. Proto o sobě Tomáš Morus řekl, že je «věrným služebníkem krále, avšak na prvním místě Boha».“

V závěru Robert Spaemann uvádí, že odkaz Josepha Ratzingera jakožto papeže je jediným řešením. „Kurs, který vytyčil Benedikt XVI., je jediný, který má budoucnost: tedy odstup od světa, umírněnost, oddanost církevnímu učení a rozumu, který osvěcuje každého člověka, jenž je ve světě jen jakousi kometou, a nakonec: žít jako když Bůh existuje. Benedikt XVI. hájí rozum proti scientismu a proti destruktivní koncepci rozumu. Pokud by rozum byl jenom nástrojem přizpůsobování se evolučnímu procesu a přežití, pak by neměl žádný vztah k pravdě. Pravda ovšem není vědecká idea a věda má tendenci samu sebe zničit,“
uzavírá varovně svoje přemítání německý filosof Robert Spaemann pro italský deník Il Foglio.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
11.12.18 Zemřel německý katolický filosof Robert Spaemann
3.2.13 Interpretuji instinkt, ergo sum
22.1.13 Kdy se pokrok stává podvodem a co je úkolem rozumu
1.11.12 O zemdlelé pokoncilní církvi
13.10.12 Popřením Boha abdikuje myšlení



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti