Řím.
„Rozhodnutí Benedikta XVI. abdikovat považuji za velmi moudré,“ řekl známý anglický historik, 85letý Paul Johnson v rozhovoru s Giulio Meottim pro úterní (19.2.) vydání italského deníku
Il Folio. „Rozhodnutí je v plném souladu s intelektuální formací Josepha Ratzingera. Nespatřuji v tom žádné znamení slabosti nebo bezvýznamnosti křesťanství v současném veřejném životě“.
Johnson podotýká, že „papeže potřebují všichni, včetně indiferentních, kteří by to nikdy nepřiznali“, a formuluje také charakter Ratzingerova pontifikátu, jímž je podle jeho mínění: „Tenze mezi křesťanstvím a moderním světem. Lidská bytost není tvorem čistě světským. Má světské potřeby, ale potřebuje k životu i něco jiného, a v tom je role církve velmi důležitá, podobně jako je představivost tou nejdůležitější lidskou charakteristikou. Obraznost nás totiž přesvědčuje o tom, že jsme stvořeni k obrazu Božímu“. Manchesterský historik se v závěru rozhovoru pozastavil u morálního relativismu a označil jej za „kardinální hřích dvacátého století, který je důvodem toho, proč bylo v lidských dějinách toto století tak zoufale nešťastné a destruktivní. Proto se také všechny síly moderní společnosti stavěly proti papežovi Ratzingerovi.“
(mig)