Vatikán.
Benedikt XVI. včera rozšířil svůj twitterový účet o další, již devátý jazyk – latinu. První latinský tvít, vyslaný včera po poledni, se inspiroval tématem Týdne modliteb za jednotu křesťanů a zněl: Co po nás Pán žádá pro jednotu křesťanů? Vytrvale se modlit, uskutečňovat spravedlnost, milovat poctivost a pokorně kráčet s Ním (
Unitati christifidelium integre studentes quid iubet Dominus? Orare semper, iustitiam factitare, amare probitatem, humiles Secum ambulare).
Pro Vatikánský rozhlas papežovu nezvyklou jazykovou volbu komentuje prof. Ivano Dionigi, rektor boloňské univerzity a předseda Papežské akademie latinských studií.
„Myslím, že je to signál velké pozornosti, kterou papež věnuje latinskému jazyku. Ten se do twitteru a jeho údernosti výborně hodí. Latina je ve své struktuře syntetická a obsahově výstižná, což právě krátké twitterové zprávy vyžadují. Myslím, že v dnešní záplavě slov bychom se tak trochu všichni měli vrátit k podstatě. ke zhuštěnému „tacitovskému stylu”. Když se naučíme hodnotit své výroky, budeme si jich více vědomi. A také budeme myslet předtím, než začneme mluvit,“
míní italský klasický filolog. Počet odběratelů papežových krátkých zpráv v polovině ledna překonal dva a půl milionu. Nejvíce jich pochází z anglofonních zemí.
(jag)