Paříž.
Hlavní město Francie bylo v neděli svědkem tzv.
„manifestace pro všechny“, na níž se sešly statisíce lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s vládním návrhem zákona nazvaného „manželství pro všechny“. Tento zákon navržený prezidentem Hollandem kromě toho, že umožní homosexuálním párům, aby jim byly svěřovány děti, stanoví také odstranění slov otec a matka, muž a žena, z úředních listin a jejich nahrazení termíny rodič A, rodič B. Jde v podstatě o legislativní redefinici manželství.
Odhady počtu účastníků, kteří se sešli na Martových polích pod Eiffellovou věží, kolísají mezi 340 tisíci, které uvádí policejní prefektura, až 800 tisíci, jak uvádějí jiné zdroje. Jejich náboženská, politická i etnická různost byla zjevná, jak se sluší na kosmopolitní metropoli a také vzhledem k tak všeobecně srozumitelnému tématu manifestace, jakým je manželství a rodina. Mainstreamová média, jejichž pozornosti manifestace unikla, tak opět dokázala, jak jsou na tom se svojí proklamovanou nezávislostí. Lidová invence přímo bujela vtipnými způsoby vyjádření podstaty toho, kvůli čemu se občané jednoho z největších států EU sešli. Bez jakýchkoli urážek či úsměšků na adresu homosexuálů vyslovili nahlas elementární pravdu, kterou chce jejich stát postavit mimo legislativní rámec občanského soužití. Nezanedbatelnou součástí demonstrace byla také účast několika organizací homosexuálů, kteří nesdílejí nápad francouzské vlády.
Událost komentoval pro vatikánský rozhlas Carlo Cardia, právník z univerzity Roma Tre:
„Myslím, že se jedná o první masovou manifestaci ve velké západní zemi, která je rozdělena, pokud jde o konkrétní vládní návrh, jenž bude předložen parlamentu 29. ledna. Zajisté nešlo o nějakou konfesní demonstraci, protože se jí účastnili katolíci, protestanti, židé, starostové, členové různých politických stran. Ukazuje se, že problém je velice akutní.
Myslím, že poprvé došlo k tomu, že právo si osobuje moc zasahovat a měnit prvky přirozenosti. A to je zřejmě nejsilnější motiv, proč lidé nejrůznější politické, kulturní a náboženské orientace reagují. Problémem je, že byla atakována práva dětí, protože se našli jedinci, kteří chtějí, aby se děti staly pouhým nástrojem uspokojování jejich zájmů.“
Francouzská ministryně spravedlnosti Christiane Taubira, která návrh zákona podala do parlamentu, již dala na vědomí, že návrh zůstane beze změny a o nějakém referendu vůbec nebude řeči. Politička přitom argumentuje výsledky průzkumu veřejného mínění. Skutečný, gigantický výraz veřejného mínění má pro některé politické elity zjevně nepatrný význam.
Tiskový mluvčí francouzského episkopátu mons. Bernard Podvin Vatikánskému rozhlasu řekl:
„Doba je těžká. Musíme svědčit o naději a připomínat této naší společnosti, že v budoucnu bude ještě mnohem chatrnější a musí si velmi pozorně střežit své základní hodnoty. Rodina je nezastupitelná, říkají všichni antropologové. Svatý stolec vyjádřil jasnou podporu církvi ve Francii, pokud jde konkrétně o tuto věc. Dotýkáme se toho, co je pro budoucnost člověka podstatné. Chceme-li respektovat budoucí generace, musíme je chránit. Doufám, že po této manifestaci a její analýze by nakonec zdravý rozum mohl zvítězit.“
Podle Jérôma Fourqueta, analytika z agentury Ifop, lze hovořit o úspěchu manifestace nejenom, pokud jde o počet účastníků, ale pokud jde o její průběh, který se obešel bez jakýchkoli incidentů. Demonstranti vypravili delegaci k prezidentovi Hollandovi, kterého žádají, aby stáhl svůj návrh zákona nazvaný „manželství pro všechny“, a místo toho, aby hledal řešení ekonomické krize.
(mig)