USA.
Spojené státy přestaly být většinově protestantskou zemí. Počet dospělých Američanů, kteří se hlásí k protestantským církvím, poprvé klesl pod 50%, konkrétně na 48%.
Ukázal to průzkum provedený americkým institutem, který se zabývá vlivem náboženství na život společnosti (The Pew Research Center´s Forum on Religon and Public Life). Největší náboženskou komunitou ve Spojených státech jsou katolíci. Je jich téměř 78 milionů, což představuje jednu čtvrtinu obyvatel. Podle badatelů úbytek protestantů ohlašovala řada jevů už dříve. Všímají si například faktu, že poprvé v historii není republikánský kandidát na prezidenta křesťan (Mitt Romney je mormon). Za významné považují také to, že v Nejvyšším soudu nyní nezasedá žádný protestant. Tvoří ho šest katolíků a tři židé.
Pokles počtu amerických protestantů souvisí také se stále větší skupinou Američanů, kteří se neztotožňují s žádnám oficiálním vyznáním. Neznamená to však, že by byli ateisty. Většina z nich uvádí, že věří v Boha, a dokonce se k Němu každý den modlí, uvádí výzkum. Do této kategorie patří už 20 procent dospělých Američanů, což je o 5 procent více než před pěti lety. Zpravidla jde o lidi s liberálními názory. Hlasují pro demokraty, souhlasí s potraty a s privilegii pro homosexuály. Podle politologů přispívají k polarizaci politické scény. Jsou pro demokraty tím, co evangelikální křesťané pro republikány.
(job)