Vatikán.
Padesát tisíc stran rukopisů zakladatele fenomenologie se zachovalo pro budoucí generace díky péči belgického františkána O. Hermanna Lea van Breda. Zásluhy odvážného muže připomíná dnešní vydání deníku
Osservatore Romano.
Rodák z moravského Prostějova, světoznámý filosof židovského původu Edmund Husserl zemřel 27. dubna 1938 ve Freiburgu im Breisgau. Osud jeho pozůstalosti byl v nacistickém Německu, které filosofa perzekvovalo už za života, krajně nejistý. Vdova Malvine Charlotte se pokusila uschovat některé části manželových písemností u důvěryhodných osob. Několik měsíců po Husserlově smrti, v létě 1938, přijíždí do Freiburgu mladý františkán, O. Hermann Leo van Breda. Čerstvě obhájil na Lovaňské univerzitě licenciátní práci o vývoji husserlovského myšlení a má v úmyslu svá fenomenologická zkoumání prohloubit dalším studiem při přípravě doktorské práce. Návštěva v Husserlově bytě na Schöneckstrasse mu poskytla představu o rozsáhlosti a významu filosofovy písemné pozůstalosti: čítala na 40 tisíc stran rukopisu a dalších asi 10 tisíc přepsaných jeho asistenty, nejprve Editou Steinovou (v letech 1916-1918) a posléze Ludwigem Landgrebem a Eugenem Finkem.
Mladý františkán záhy dospěl k závěru, že k dalšímu studiu Husserlova odkazu je nutná nejen spolupráce obou jmenovaných asistentů, ale předně také materiální zajištění rukopisů a jejich uložení na jediném místě, mimo německé území. S pomocí Malvine Charlotte, která neváhala podepsat falešný dokument, v němž byl františkán označen za jediného vlastníka pozůstalosti, se písemnosti dostaly přes belgickou ambasádu v Berlíně do Vyššího filosofického institutu v Lovani (Instituut voor Wijsbegeerte). Tehdejší ředitel institutu mons. Léon Nöel vyšel O. Hermannovi vstříc a nadto se mu podařilo získat pro projekt centra husserlovských studií jak podporu lovaňské univerzity tak belgické vlády. Už v říjnu 1938 získal otec van Breda finanční prostředky nutné na dvouleté stipendium pro Finka a Landgrebeho, kteří se měli věnovat přepisu rukopisů svého učitele.
Podobné zásluhy má o. Hermann také na záchraně spisů Edith Stein, s níž se setkal ještě před deportací do Auschwitz a po její smrti 9. srpna 1942 odvezl písemnosti této někdejší Husserlovy asistentky z Karmelu v Echtu do tehdy již plně funkčního Husserl-Archives, kde zůstaly až do vytvoření zvláštního archivu v roce 1955 - Archivum Carmelitanum Edith Stein.
Od roku 1950 začaly péčí lovaňského Husserlova archivu nevydané spisy vycházet tiskem v ediční řadě „Husserliana“. Díky odvaze a podnikavosti belgického františkána nadšeného fenomenologií tak bylo dědictví Edmunda Husserla zachováno v úplnosti a jeho lovaňský archiv se stal neopominutelným centrem husserlovských studií.
(job)