Vatikán.
Po skončení dnešní generální audience bylo Svatému otci uděleno čestné občanství severoitalské obce Natz-Schabs/Naz-Sciaves, která se nachází v autonomní provincii Bolzano. V osadě Raas/Rasa této malé jihotyrolské obce se narodily prababička a babička Josepha Ratzingera - Elisabeth Maria Tauber (9.12.1832) a Maria Tauber-Peintner ( 29.6.1855).
Benedikt XVI. svou babičku připomněl při audienci v prosinci loňského roku, kdy přijal poutníky z bolzansko-brixenské diecéze, kteří věnovali do Vatikánu vánoční strom na Svatopetrské náměstí. Obě příbuzné se z Jižního Tyrolska přestěhovaly do Bavorska, kde si babička budoucího papeže vzala za muže pekaře Isidora Riegera. A obě rovněž v bavorském Rimstingu zemřely ( 24.5.1904 Elisabeth Maria Tauber a 17.6.1930 její dcera).
Na dnešní generální audienci přijela ze severní Itálie do Říma delegace v čele se starostou Peterem Gasserem. Komunita v Raasu se však na tento moment připravila již při eucharistické slavnosti 22. října tohoto roku, kterou sloužil mons. Ivo Muser, biskup Bolzana-Brixenu. Během slavnosti byla odhalena a požehnána pamětní deska, připomínající obě ženy, které se narodily ve statku Töll Hof v blízkosti kostela Sv. Jiljího. Náves před kostelem byla pojmenována po Benediktu XVI. Oslavy udělení čestného občanství uzavřely přednášky historika Josefa Gelmiho a cisterciáckého opata rakouského Heiligenkreuzu Maximiliana Heima, který se stal jedním ze tří laureátů Ratzingerovy ceny za teologii, udělené letos 30. června.
Dosud udělilo kard. Ratzingerovi a papeži Benediktu XVI. čestné občanství dvanáct německých, rakouských a italských obcí: Pentling (31. května 1987), Marktl am Inn (13. července 1997), Traunstein (8. února 2006), Altötting (7. června 2006), Řezno (21. června 2006), Aschau (4. října 2006), Tittmoning (24. ledna 2007), Brixen (9. srpna 2008), Mariazell (21. ledna 2009), Introd (16. prosince 2009), Freising (16. ledna 2010), Romano Canavese (17. března 2010).
Svatý otec ve své krátké promluvě k jihotyrolským poutníkům poděkoval za to, že se nyní může cítit ještě více spřízněn s místy, která mu přípomínalo vyprávění jeho maminky. Svěřil se, že jeho babička – která zemřela, když mu byly tři roky – se nikdy nesžila s Bavorskem a neustále se steskem vzpomínala na zemi svého původu. Papežova maminka uchovávala její odkaz a především větu jedné své přítelkyně : „Maretl, nikdy nezapomeň, že Tyrolsko stvořili andělé!“ Svatý otec přiznal, že tuto pravdu a nebývalou blízkost Boha v kráse přírody, odhalil ve třinácti letech při cyklistickém výletě se svými sourozenci. Jižní Tyrolsko, dodal, však není krásné jen díky svému Stořiteli, nýbrž i zásluhou lidí, kteří mu vždy odpovídali. Gotické zvonice, upravené domy, srdečnost a laskavost, krásná hudba vyjadřují spolupráci s Božím plánem a zasluhují se o zrod této mimořádně krásné země. Benedikt XVI. vyjádřil své přání, aby tomu bylo tak i nadále – aby příroda, stvoření a lidský život harmonicky splynuly v jedné melodii, které dodává radost víra.
(jag)