Vatikán.
Svatý otec opětovně vyzývá politické představitele k úsilí o celistvý rozvoj člověka. Slova Benedikta XVI. komentoval pro Vatikánský rozhlas prof.
Gotti Tedeschi, předseda Institutu pro náboženská díla (IOR), čili vatikánské banky:
„Zapomněli jsme, že rozvoj člověka je celistvým procesem – člověk je tvořen duší a duchem. Jestliže ekonomika zapomene, že je pouhým prostředkem, zaměňuje svůj cíl – tedy podstatu člověka, a obrací se proti člověku. V tomto století člověk zažil velký rozvoj vědy a techniky, ale dostatečně nedozrál v moudrosti s jejich nakládáním. To, co se děje nyní, není ničím jiným než důsledkem těchto technických a vědeckých nástrojů, které se nám vymkly z rukou – patří k nim také finančnictví a celé hospodářství a politická ekonomie. Ztratili jsme kontrolu nad růstem dluhu, nad inflací a deflací, výrobou i spotřebou.”
Zdá se, že finance zatemňují politiku, vnímanou ve smyslu «res publica» – věci veřejné... Je tomu tak?
„Zklamala především politika. Nezkalilo ji finančnictví, zatemnila se sama, neboť ekonomice povolila, aby nabyla morální autonomie. Politika přislíbila rychlé řešení problémů, ale již více než tři roky zastává zcela nereálný optimistický pohled. Nerozeznala pravé důvody krize a nacházela jej pouze ve faktorech finančního rázu. Náš západní svět nerozeznal, že k stabilnímu a vyrovnanému ekonomickému růstu je nutný rovněž tak harmonický a vyrovnaný nárůst obyvatelstva. Omezili jsme porodnost a nahradili jsme potřebný nárůst vzrůstem spotřeby a dluhů. Téměř jsme tak urazili lidskou důstojnost, neboť jsme člověka donutili k materiálnímu uspokojování, aby narůstala spotřeba. Konkrétním řešením současných ekonomických problémů by bylo dlouhé období úsporných opatření, avšak takovýto návrh je politicky zcela nepopulární. Politika tedy ignoruje to, co je neoblíbené, a vytváří iluzorní formy nárůstu spotřeby, místo aby znovu vytýčila ekonomické základy, k nimž náleží i šetření. Účastníci summitu G20 mají v tomto okamžiku historickou zodpovědnost vůči celému lidstvu – jak řekl Benedikt XVI. během své letošní cesty do Benátek, skutečným vůdcem přijatelného rozvoje je ten, kdo usiluje o společné dobro.“
uvedl pro Vatikánský rozhlas prof. Ettore Gotti Tedeschi,
(jag)