Berlín.
Olympijský stadión v německém hlavním městě se 22. září zaplní do posledního místa. Jak sdělili pořadatelé papežské návštěvy z berlínské arcidiecéze, mše se Svatým otcem se zúčastní 70 tisíc věřících, kteří si objednali bezplatné vstupenky. Arcibiskupství jim je nyní rozesílá. Také na erfurtskou bohoslužbu o dva dny později již nejsou volná místa, zatímco na nešpory v mariánském poutní svatyni Etzelsbach u duryňského Eichsfeldu se mohou poutníci ještě dostat. Doposud se sem přihlásilo 60 tisíc věřících, avšak prostor před poutní kaplí jich může pojmout až sto tisíc. Očekáván je tu i německý prezident Christian Wulff. Jak sdělil regionální koordinátor erfurtské diecéze, právě pouť do Etzelsbachu přitom může mít zvláštní kouzlo, neboť posledních pár kilometrů cesty je nutné ujít pěšky. Papež sem přiletí z Erfurtu vrtulníkem.
Celkově se zatím na pět hlavních papežských bohoslužeb přihlásilo zhruba čtvrt milionu lidí, sdělila na tiskové konferenci v Berlíně tři hostitelská biskupství. Podle jejich informací zatím všechny přípravy probíhají podle plánu. Organizátoři usilují o přípravu v co nejekologičtějším a nejsolidárnějším duchu – např. při mši na letišti ve Freiburgu nahradí plastové židle speciálně vyrobené pětimetrové dřevěné lavice ze šetrně pěstěného schwarzwaldského lesa, které si poutníci budou moci odkoupit (410 euro za kus), či erfurtské papežské pódium nebude svařované ani slepované, nýbrž pouze sešroubované, tudíž opětovně použitelné. Cesta Benedikta XVI. do jeho rodné země přesto vzbuzuje množství diskusí.
Berlínský arcibiskup Rainer Maria Woelki se tento pátek sejde se zástupci homosexuálních spolků. Jejich představitelé nového arcibiskupa pozvali krátce po uvedení do úřadu a jsou potěšeni jeho ochotou k rozhovoru. Ten se bude zřejmě týkat i plánovaných protestů v Berlíně, které jsou ohlášeny na 22. září a jichž se má zúčastnit 20 tisíc homosexuálů.
Papežova řeč v Bundestagu je trnem v oku levicovým poslancům, podle nichž zraňuje “důstojnost demokracie”.Jak však dnes sdělila poslankyně Petra Sitteová, levicová frakce se vzdala protestů před plenárním shromážděním. Polovina levicových poslanců bude projev Svatého otce poslouchat, druhá chce parlament opustit a protestovat v předsálí. Přijdou tak o politický vrchol návštěvy Benedikta XVI. v Německu – jeho promluvu o “duši Evropy” a jejích křesťanských kořenech.
Ekumenickým vrcholem se zase stane setkání s představiteli protestantismu v Erfurtu, kteří napjatě očekávají papežova slova o Martinu Lutherovi a z nich plynoucí signál k posunu v ekumenických vztazích. Předseda německé biskupské konference arcibiskup Robert Zollitsch však ve včerejším rozhovoru pro německý tisk varoval před příliš vysokými nároky a doslova řekl, že nelze čekat na zázrak. Předseda rady německých evangelických církví Nikolaus Schneider chce s papežem hovořit také o smíšených katolicko-evangelických manželstvích. Těmto manželům podle nauky katolické církve nesmí být podávána eucharistie - stejně jako opětovně sezdaným a rozvedeným katolíkům. Vztah církve k těmto lidem je podle biskupa Zollitsche “otázkou milosrdenství” – vyjádřil se tak v souvislosti s případem německého prezidenta Wulffa, který je podruhé ženatý a je dobrý katolík. Nerozlučitelnost manželství je nezpochybnitelná, avšak církev by měla stát pastoračně nablízku lidem v těžkých životních situacích, případně nepohlížet na každé ztroskotané manželství jako na těžký hřích, uvedl předseda německé biskupské konference.
(jag)