Castel Gandoflo.
Papežskou rezidencí na břehu Albánského jezera se dnes večer rozezněly tóny Bachových skladeb. Benedikt XVI. a jeho bratr Mons. Georg Ratzinger si mohli vyslechnout koncert, zamýšlený jako hudební dárek k šedesátému výročí jejich kněžského svěcení.
Pod taktovkou německého hobojisty Albrechta Mayera vystoupilo šestičlenné mezinárodní hudební těleso New Seasons a houslová virtuozka Arabella Steinbacherová. Tato houslista německo-japonského původu získala mezinárodní uznání v roce 2004 svým vystoupením s Filharmonickým orchestrem francouzského rozhlasu. Albrecht Mayer, který se rovněž představil jako sólista, se ze své lásky k Bachově hudbě vyznává v tištěném programu ke koncertu:
„S Bachem jsem vyrostl. Zpíval jsem jeho skladby v chlapeckém sboru a už jako dítě jsem jej miloval při hře na klavír. A tak je tomu doposud, když si sednu ke klavíru, či když naslouchám nahrávkám jeho kantát. Bach je nejbohatším hudebním géniem, s jakým jsem se kdy setkal; vychází z něj celá západní hudební tradice. Jeho dílo se obrací ke všem lidem, ať už pocházejí odkudkoliv. Jako věřící zažívám pohnutí i z náboženské motivace této hudby.
Dirigent dnešního koncertu pro bratry Ratzingerovy poukazuje na společného jmenovale Bachových kantát, jímž je soli Deo gloria, tedy „Jedině Bohu buď sláva“. Proto, říká německý hobojista, se jeho poslední kompaktní disk s Bachovými nahrávkami otevírá a završuje sborem Was Got tut, das ist wohlgetan (Co činí Bůh, je dobré).
Podle mého názoru obsahuje název této kantáty zásadní tvrzení, avšak i základní otázku, s níž budou lidé stále konfrontováni – je to, co Bůh učinil, dobré? Věříme-li, že existuje Stvořitel, který všemu dává řád, musíme přijmout svůj osud, ať nám již přinese cokoliv? Stáváme se tak věřícími nebo fatalisty? V umělecké tvorbě západního světa odpovídá nejpoutavěji na tyto fascinující dotazy právě hudba Johanna Sebastiana Bacha.
napsal Albrecht Mayer v programu k dnešnímu koncertu pro Svatého otce a jeho bratra.
(jag)