Vatikán.
Členy plenárního zasedání Caritas Internationalis přijel dnes v oledne Svatý otec. Tato centrální instituce sdružující dnes přes 140 národních charitativních organizací si připomíná 60. výročí vzniku.
Benedikt XVI. připomněl, že počátek Caritas Internationalis souvisel s úděsnou zkušeností II. světové války. Právě ta vedla Pia XII. k založení instituce, která bude trvalým projevem solidarity a zájmu celé Církve tváří v tvář konfliktům a naléhavým potřebám na celém světě. Bl. Jan Pavel II. pak ještě posílil vzájemnou vazbu jednotlivých národních charit a udělil Caritas Internationalis kanonickou právní subjektivitu.
„Pro nás, křesťany, je vlastním zdrojem milosrdné lásky Bůh. Charita tedy není chápána jako pouhá obecná dobročinnost, ale jako dávání sebe sama, dokonce až k oběti života za druhé po vzoru Ježíše Krista. Církev pokračuje v Kristově zachraňujícím poslání v čase a prostoru. Chce přijít ke každé lidské bytosti, vedena přesvědčením, že každý jednotlivec má vědět, že nic nás nemůže odloučit od lásky Kristovy.“
Benedikt XVI. důraznil, že Caritas Internationalis, na rozdíl od dalších křesťanských charitativních oraganizací, je v úzkém slova smyslu církevní a pomáhá biskupům v jejich pastýřské charitě. Církev zároveň nese zodpovědnost za to, aby její humanitární a charitativní služba byla v plné shodě s magisteriem a byla spravována komepetentně a transparentně.
Papež ocenil také působení Caritas na mezinárodní scéně, kde - jak řekl – se stala obhájcem pevné antropologické vize, založené v učení církve o důstojnosti lidského života.
„Bez transcendentního základu, bez odkazu k Bohu Stvořiteli, bez vědomí našeho věčného osudu, můžeme snadno padnout za kořist zhoubným ideologiím. Všechno, co říkáte a děláte, svědectví vašeho života a vašich činností, je důležité a přispívá k šíření obecného dobra lidské osoby.“
Caritas Internationalis – pokračoval papež – je povolána pracovat na obracení lidských srdcí, aby se stávala vstřícnější ke všem našim bratřím a sestrám, zejména k nejpotřebnějším, a citlivější k hledání obecného dobra.
(job)