Řím.
V neděli dopoledne posvětil Benedikt XVI. nový kostel sv. Korbiniána v římské čtvrti Infernetto-Casal Palocco, nedaleko Ostie. Nový kostel pojme asi 300 lidí. Jde o rozsáhlé farní centrum, které umožní mimo jiné i pořádání sportovních aktivit pro mládež. Na území farnosti žije přibližně 10 tisíc lidí, mezi nimiž jsou mnozí imigranti a převážnou většinu tvoří mladé, začínající rodiny. Ty přivítaly Svatého otce v tak hojném počtu, že se nevešly dovnitř a byly nuceny sledovat konsekrační liturgii kostela zvenčí.
Benedikt XVI. ve své homilii nejprve vyložil nedělní evangelium o Proměnění Páně. ?Touto událostí, řekl papež, byli učedníci připraveni pro Ježíšovo velikonoční tajemství, aby překonali úděsnou zkoušku utrpení a také aby dobře pochopili oslnivou skutečnost zmrtvýchvstání.?
Hlavním tématem však samozřejmě bylo tajemství chrámu jakožto Božího domu uprostřed lidských obydlí.
?Církev chce být v každé čtvrti, kde žijí a pracují lidé, přítomna skrze evangelní svědectví důsledných a věrných křesťanů, ale také skrze budovy, které umožní shromáždit se k modlitbě a přijímat svátosti a křesťanskou formaci a upevňovat vztahy přátelství a bratrství, takže se zde budou celé rodiny - děti, mladí i staří - učit onomu duchu společenství, kterému nás učí Kristus a který svět tolik potřebuje.
Také vy, drazí bratři a sestry, kteří přicházíte naslouchat Božímu Slovu s vírou a vytrvalostí, stávejte se neděli co neděli církví Boží, utvářeni a formováni vnitřně Jeho Slovem. Jak velký je to dar! Nepřestávejte za něj být vděčni.?
Potom Benedikt XVI. přiblížil poněkud neobvyklé patrocinium nového chrámu. Sv. Korbininán, jak se jmenuje patron nového kostela, má totiž určitý vztah k osobě nynějšího papeže.
?Svatý Korbinián je totiž zakladatel diecéze Freising v Bavorsku, kde jsem byl čtyři roky biskupem... Byl to Francouz, kněz z oblasti kolem Paříže, v jejíž blízkosti založil klášter. Byl velmi ctěn jako duchovní rádce, ale toužil spíše po kontemplaci a proto se vydal do Říma, aby zde blízko hrobů apoštolů Petra a Pavla založil klášter. Papež Řehoř II. přibližně v roce 720 zaznamenal jeho kvality, vysvětil jej na biskupa a pověřil ho, aby šel do Bavorska hlásat evangelium. Bavorskem měl papež na mysli území mezi Alpami a Dunajem, které bylo pět set let římskou provincií Raetia a teprve koncem pátého století se tamější latinské obyvatelstvo z větší části vrátilo do Itálie. Zůstalo jen pár prostých lidí. Tato země byla málo obydlená a přišel tam nový bavorský lid, který zde nalezl křesťanské dědictví, protože země byla kristianizována už v římském období. Tento lid záhy pochopil, že křesťanství je pravé náboženství. Chtěli se stát křesťany, ale chyběli vzdělanci a kněží, kteří by hlásali evangelium. Tamější křesťanství bylo proto zpočátku velmi roztříštěné a papež situaci znal, věděl, že je tam žízeň po evangeliu a proto pověřil svatého Korbiniána, aby tam šel a hlásal evangelium. A ve Freisingu, sídle vévody, na jednom návrší zbudoval dóm. Nalezl zde již mariánskou svatyni a dalších pět set let zde bylo sídlo biskupa. Teprve po napoleonské době bylo toto sídlo přeneseno více na jih do Mnichova. Dodnes se však tato diecéze jmenuje Mnichov-Freising a majestátní románská katedrála ve Freisingu zůstává srdcem diecéze.?
Benedikt XVI. při této příležitosti pozdravil své dva nástupce na stolci mnichovského arcibiskupa, nynějšího i předešlého: kardinály Marxe a Wettera, kteří se slavnosti posvěcení nového kostela také účastnili. Právě oni totiž přišli s nápadem zasvětit v Římě kostel tomuto světci.
?Vidíme tak, že svatí slouží jednotě a univerzalitě církve. Sv. Korbinián vytváří univerzalitu, protože spojuje Francii, Německo a Řím, a také jednotu, protože nám připomíná, že církev je postavena na Petrovi. Právě tím je zaručena také nepomíjivost církve postavené na téže skále nyní, stejně jako před tisíci roky, protože Pán je stále tentýž. On je vždy Pravda, stále starobylá a stále nová, maximálně aktuální a přítomná, která je klíčem k budoucnosti.?
Papež v závěru homilie vybídnul mladou farnost sv. Korbiniána, aby se stávala ?rodinou rodin?, aby se všichni cítili součástí velké Boží stavby, kterou je církev.
PLNÉ ZNĚNÍ HOMILIE Benedikta XVI. je ZDE
(mig)