Port-au-Prince .
Víc než rok po zemětřesení, které na Haiti zabilo na 230 tisíc lidí a 300 tisíc jich zranilo, žije na jihu této země a v hlavním městě stále ještě víc než jeden milion osob v provizorních podmínkách stanových měst. Situaci také zkomplikovala epidemie cholery.
V dramatické situaci svou pomoc nabídlo také církevní společenství. Kněží, řeholníci a řeholnice, skupiny laiků, ti všichni nabídli své služby a stali se pro obyvatelstvo záchytnými body.
Zemětřesení smetlo spolu s obydlími také nemocnice a mnohé kostely.
Postavit kostel je potřeba například ve jedné ze čtvrtí haitského hlavního města zvané Delmas 33.
Rozhodnutí se zrodilo krátce po zemětřesení a na kostel se pomalu sbírají peníze. Farnost svatého Františka se mezitím k nedělní mši svaté schází ve stanu. Konstrukci kostela podporuje předseda haitské Univerzity Notre Dame, mons. Pierre Andrew Pierre, který po zřícení rezidence při katedrále bydlí se svými rodiči právě ve čtvrti Delmas 33. ?Přišel jsem sem jako uprchlík?, prohlásil, smrti jsem se svými rodiči utekl zázrakem. ?Utěšuje mě, že se, i když je tu spousta problémů různých druhů, osobních i společenských, myslí na místo modlitby a setkávání s Bohem.
Je to projev zralosti víry a hloubky života (...) Ti, kdo přežili zemětřesení na Haiti začínají znovu budovat své životy,? říká mons. Pierre Andrew Pierre.
Na periferiích nejzničenějšího haitského města zatím pokračuje program rekonstrukce. Projekt prefabrikovaných domků provádí organizace Catholic relief services spolu s Agenturou Spojených států pro mezinárodní rozvoj.
Do Jeremie nedávno dorazil otec Massimo Joaquim Cipriano, šéf misií kamiliánů na Haity. Spolu s dalšími dobrovolníky pracuje na stavbě nové misijní nemocnice. ?Je potřeba pracovat na budoucnosti, i když je situace tak zoufalá. Z těchto klíčících dobrých změn se může zrodit lepší budoucnost pro tento tolik zkoušený národ,? říká.
(MaS)