Řím.
?Jsem přesvědčen, že nejdůležitější je změnit smýšlení a srdce lidí. Proto jsme zahájili mezináboženskou kampaň. Děláme všechno, co je v našich silách, aby se lidé, zavedení působením teroristů, dali na cestu harmonie a míru.?
Slova, která Šahbáz Bhattí, řekl pro náš rozhlas při své poslední návštěvě Říma v září loňského roku, dobře vyjadřují jeho program. Za něj tento pákistánský ministr katolického vyznání včera obětoval život.
Dvaačtyřicetiletý syn křesťanských misionářů a člen Pákistánské lidové strany (Ppp) Šahbáz Bhattí byl neohroženým obhájcem náboženské svobody, živeným hlubokou vírou. ?Chci jen místo u Ježíšových nohou. Chci, aby můj život, můj charakter, mé jednání mluvily za mne, aby říkaly, že následuji Ježíše.? ? vysvětloval Bhattí.
Ministr byl zavražděn včera v Islámábádu. Podle místních zdrojů ozbrojenci zahájili palbu na jeho vůz, vyvlekli ho ven a snad dvě minuty prošívali jeho tělo dávkami ze samopalu. Šahbáz Bhattí byl jediným křesťanem v nové vládě premiéra Yusufa Raza Gilaniho. Minulý měsíc byl potvrzen v čele Ministerstva pro náboženské menšiny a jeho jmenování vyvolalo odpor islámistických skupin, které proti němu vyhlásily fatwu.
Bhattí byl statečným mužem stojícím na straně menšin a nejzranitelnějších vrstev společnosti. Opakovaně požadoval reformu zákona o rouhání, který v Pákistánské legislativně zakotvil rozsudek na doživotí za znesvěcení Koránu a trest smrti za urážku Mohameda ? a co hůř, hojně je zneužíván k vyřizování osobních účtů a jako nástroj represe proti nemuslimské populaci. Vyzýval k propuštění Asie Bibi, křesťanské matky pěti dětí, odsouzené k smrti za rouhání a držené ve vězení v provincii Pandžab. Právě pro toto své úsilí byl už dlouho terčem fundamentalistů, kteří mu mnohokrát vyhrožovali smrtí. Po lednové (4. ledna 2011) vraždě pandžabského guvernéra, Salmána Tasíra, který rovněž požadoval milost pro Asii Bibi a zrušení zákona o rouhání, Bhattí přiznal, že je ?na černém seznamu? extrémistických skupin. Těm, kdo mu radili emigraci, odpovídal, že nemůže Pákistán opustit. Byl přesvědčen, že pokračovat v boji proti fanatismu extrémistů, kteří v Pákistánu získávají stále větší vliv, je jeho povinností. A především byl přesvědčen, že musí nadále podporovat menšiny a zejména křesťanskou komunitu.
Pákistánští křesťané v hlubokém zármutku konstatují, že den jeho smrti je ?smutný a hořký nejen pro křesťany, ale pro celou zemi. Předseda tamní biskupské konference, arcibiskup Lahore, Laurence Saldanha, označil vraždu ministra Bhattího za ?tragický příklad nesnesitelné atmosféry intolerance,? v níž žijí pákistánští křesťané. Biskup z Faisalábádu, Joseph Coutts, podotýká, že ?fanatismus beztrestně zasahuje všechny ty, kdo se angažují v obraně svobody, spravedlnosti a míru?. Biskup Islámábádu-Rawalpindi, Anthony Rufin, připomíná, že ministr byl skutečně zbožným katolíkem, oddaným od dětství své víře ? a dodává, že žil v neustálém ohrožení života:
?On to téměř čekal, protože byl na straně pravdy. Výhružky tu byly, ale on byl velice odvážný. Byl si vědom toho, že když mluví pravdu, vystavuje se riziku, věděl, že dříve nebo později se to může stát také jemu.?
Připomeňme nyní ještě jednou slova ministra Šahbáza Bhattího, když 5. ledna pro Vatikánský rozhlas komentoval vraždu guvernára Pandžabu, Salmána Tasíra, který stejně jako on bojoval proti zákonu o rouhání a jeho zneužívání:
?Myslím, že je to obtížné, ale zneužívání zákona o rouhání snad může lidem pomoci, aby si uvědomili, že k této vraždě došlo z popudu fanatiků, kteří zákon o rouhání používají k popouzení lidí k násilí. Myslím tedy, že tenhle zákon musí být znovu prozkoumán a revidován , aby se zabránilo jeho zneužívání. Náboženští extrémisti ovšem říkají velmi jasně, že nebudou tolerovat žádné úpravy tohoto zákona.?.
Ministr Bhatti mluvil vždy nahlas, vždy obhajoval pravdu. Proto ho fanatici umlčeli ? uvedl biskup z Faisalábádu.
(job)