Vatikán.
Liturgická slavnost svatých Petra a Pavla, patronů římské církve, je každoročně dějištěm obřadu předávání pallií metropolitním arcibiskupům, kteří byli jmenováni během uplynulého roku. Byl mezi nimi také pražský arcibiskup Dominik Duka, primas český. Eucharistickou liturgii zahájil v půl desáté dopoledne Svatý otec.
Benedikt XVI. ve své homilii hovořil o svobodě církve na rovině dějinné i duchovní, jak ji přislíbil Petrovi po jeho vyznání víry:
?Podíváme-li se na dvoutisícileté dějiny církve, lze si povšimnout, že podle toho, co předpověděl Pán Ježíš (srov. Mt 10,16-33), nechyběly křesťanům nikdy zkoušky, které v některých obdobích a místech nabyly povahy pronásledování ve vlastním a pravém smyslu slova. Avšak navzdory utrpení, které způsobují, nejsou pro církev tím nejvážnějším nebezpečím. Největší škodu totiž církvi zasazuje to, co znečišťuje víru a křesťanský život jejích členů a jejich komunitám, porušuje integritu mystického Těla, oslabuje její schopnost proroctví a svědectví a hyzdí krásu její tváře. Tuto skutečnost dosvědčují pavlovské listy. První list Korinťanům odpovídá například právě na některé problémy rozdělení, nedůsledností, nevěrností evangeliu, jež vážně ohrožují církev. Také druhý list Timotejovi, jehož úryvek jsme slyšeli, hovoří o hrozbách ?posledních dnů? a ztotožňuje je s negativními postoji, které jsou z tohoto světa a které mohou nakazit křesťanské společenství: sobectví, vychloubačnost, pýcha, chtivost peněz apod. (srov. 3,1-5). Apoštol v závěru ubezpečuje: lidé, kteří páchají zlo ? píše - ?nebudou mít úspěch, všem totiž bude jasná jejich pošetilost? (3,9). Je tu tedy záruka svobody, kterou Bůh zajišťuje církvi. Svobody jednak od materiálních nástrah, které se jí snaží překazit či vnutit její poslání, a jednak od duchovního a morálního zla, které může poškodit její autenticitu a věrohodnost.
Téma svobody církve, jak ji Kristus zaručil Petrovi, zvláštním způsobem souvisí také s obřadem předávání pallia, což dnes konáme spolu se třiceti osmi arcibiskupy, které co nejsrdečněji zdravím stejně jako ty, kteří je na této pouti doprovázejí. Společenství s Petrem a jeho nástupci je totiž zárukou svobody pro pastýře církve i pro samotná společenství, která jsou jim svěřena. Platí to pro obě roviny, o kterých byla řeč v předchozích úvahách. Na historické rovině zajišťuje jednota s Apoštolským stolcem místním církvím a biskupským konferencím svobodu vůči místním, národním či nadnárodním mocnostem, které mohou v určitých případech klást překážky poslání církve. A kromě toho ? podstatněji ? je petrovská služba zárukou svobody ve smyslu plného přilnutí k pravdě, k autentické tradici, aby tak Boží lid byl chráněn před omyly ve víře a morálce. Skutečnost, že noví metropolité přicházejí do Říma každý rok, aby přijali pallium z rukou papeže, je proto třeba chápat ve vlastním významu jako gesto společenství, a téma svobody církve nám k tomu podává obzvláště důležitý výkladový klíč. Zdá se to zjevné v případě církví poznamenaných pronásledováním anebo vystavených politickému vměšování nebo jiným těžkým zkouškám. Není to však méně platné v případě těch společenství, která jsou sužována scestnými naukami či ideologickými tendencemi a praktikami, jež odporují evangeliu. Pallium se tedy v tomto smyslu stává zárukou svobody podobně jako Ježíšovo ?jho?, k jehož naložení na vlastní ramena Ježíš vyzývá každého (srov. Mt 11,29-30). Jako je Kristovo přikázání ?sladké a lehké?, byť náročné, a místo aby tížilo toho, kdo jej nese, pozvedá ho, tak také pouto s Apoštolským stolcem, byť namáhavé, podporuje pastýře i církevní stádce, svěřené do jeho péče, a činí je svobodnějšími a silnějšími.?
PLNÉ ZNĚNÍ HOMILIE Benedikta XVI. je ZDE
Po homilii následoval obřad slavnostního předání pallia 38 arcibiskupům. Jeho součástí byla také společně recitovaná přísaha ?věrnosti a poslušnosti blaženému apoštolovi Petrovi, svaté apoštolské církvi Říma, stávajícímu papeži a jeho legitimním nástupcům?.
Po skončení mše svaté se Benedikt XVI. odebral do apoštolského paláce, aby tady z okna své pracovny v posledním patře, jak je zvykem v den liturgické slavnosti, oslovil asi 10 tisíc lidí, shromážděných na svatopetrském náměstí ke společné polední modlitbě Anděl Páně.
PROMLUVA Benedikta XVI. před ANGELUS je ZDE
Po společné modlitbě Anděl Páně pak mezi pozdravy v jednotlivých jazycích oslovil Benedikt XVI. také poutníky z České republiky:
?Srdečně zdravím česky mluvící poutníky, kteří doprovázejí pražského arcibiskupa na tuto slavnost svatých apoštolů Petra a Pavla. Rád vám všem žehnám!?
(mig)