Vatikán.
Profesorka Mary Ann Glendon, předsedkyně Papežské akademie sociálních věd, včera v tiskovém středisku Svatého stolce prezentovala souhrn plenárního zasedání této instituce, které proběhlo ve dnech 30. dubna až 4. května ve Vatikánu o krizi ve světové ekonomice a nezbytnosti odpovídajících opatření. Profesorka Glendon zdůraznila, že na zasedání byla reflektována encyklika Benedikta XVI.
Caritas in veritate. Hlavními tématy zasedání bylo: financování ekonomiky a každodenní život; dopady krize na chudé a řízení ekonomických aktivit. Akademici nejprve konstatovali, že křehkost ekonomického systému je částečně způsobena extrémní důvěřivostí ve spekulativní finanční aktivity, prováděné bez ohledu na produkci reálné ekonomiky. V souvislosti s dopady krize na chudou část světové populace bylo zdůrazněno, že počet lidí, kteří ve světě trpí hladem, vůbec poprvé překročí jednu miliardu. V závěru prof. Glendon poznamenala, že ?principy předložené v encyklice
Caritas in veritate, pokud jde o nezbytnost účinnějších pravidel chodu mezinárodního finančního sektoru, byly diskutovány v konkrétních návrzích na opatření, která by zajistila průhlednost finančních nástrojů, aby bylo možné se vyhnout morálním rizikům, spojených s finančními transakcemi.
(mig)