USA.
Podle mínění prefekta Kongregace pro nauku víry, kard. Williama Levady, církev nezvládla hluboké změny ve společnosti v době tzv. sexuální revoluce, což vedlo k její nynější krizi. Vatikánský kardinál to řekl v rozhovoru pro americkou televizi PBS. Podle jeho názoru vyvěrá síla dnešní krize především z momentu překvapení.
?Stal jsem se biskupem roku 1983 ? říká kard. Levada ? a mohu říci, že v té době jsem nikdy neslyšel o pohlavním zneužívání dětí duchovními. A přece to bylo právě tehdy, kdy k takovýmto případům docházelo. Dělo se to ovšem za zavřenými dveřmi. Nikdo o tom neinformoval. Bylo zapotřebí času, aby bylo možno plně pochopit, jak velkou škodu utrpěly děti.?
Kard. Levada přiznává, že skandály zaskočily nejednoho biskupa. ?Kvůli tomu biskupem nejsem?, řekl mi kdysi jeden z nich ? vzpomíná americký kardinál. Bohužel, taková byla situace. Ani papež na to tehdy nebyl připraven. Myslím však, že právě Benedikt XVI. je tím vhodným mužem, který může převést církev tímto obdobím.?
Podle mínění prefekta Kongregace pro nauku víry média věnují velmi málo prostoru tomu, co již bylo v církvi, zejména ve Spojených státech učiněno od roku 2002, kdy přišla první vlna skandálů. ?Byla přijata opatření na ochranu dětí, jmenována celonárodní komise, která kontroluje situaci vypracovává každoroční zprávy a byly také realizovány nejrůznější projekty, které zajišťují dětem bezpečnost. Nelze sice říci, že bychom na to mohli být hrdí, ale opatření přijatá církví v Americe mohou být vzorem nejen pro ostatní církve, ale i pro světské instituce, v nichž se pohybují děti.
K nedávným žádostem několika biskupů o odstoupení z úřadu řekl kard. Levada, že se jednalo o demise dobrovolné. Takovéto případy se čas od času z různých důvodů objevují, ale média si jich dříve nevšímala. Nepřekvapilo by mne, dodal kardinál Levada, kdyby došlo i k dalším podobným případům.
(mig)