Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

24.4.2010 

Benedikt XVI. o internetové komunikaci

Vatikán. ?Digitální komunikace otevřely novou éru a katolíci v ní nehrají druhořadou roli,? řekl na národním sympoziu pracovníků digitální komunikace šéfredaktor deníku Avvenire, Marco Tarquinio. Sympozium pořádala Italská biskupská konference v aule Pavla VI. ve Vatikánu a sešlo se něm 8 tisíc osob z různých odvětví digitálních médií. Setkání se konalo celé dopoledne, vystoupili na něm různí odborníci a žurnalisté. Jeho vrcholem však bylo vystoupení Benedikta XVI.

?Dát internetu duši a zlidštit dynamiku nových médií,? ? tak by se dal shrnout obsah papežovy promluvy. Internet by se měl stát místem, kde by měli možnost setkat se s Bohem i ti, pro které je dosud neznámý?, řekl Benedikt XVI.?

?Nynější doba prožívá enormní rozšíření hranic komunikace, uskutečňuje dosud nevídané sbližování různých médií a umožňuje interaktivní komunikaci. Internet je tedy otevřené povolání, tendenčně rovnostářské a pluralistické, ale zároveň vytváří novou prohlubeň. Hovoří se proto o digital divide, digitálním rozdělení, které odděluje připojené od nepřipojených a zvětšuje tak počet již existujících rozdílů, které vzdalují jednotlivé národy mezi sebou i uvnitř. Zvětšují se tak rizika homologace a kontroly, intelektuálního a morálního relativismu, jež jsou již dobře patrné na úpadku kritického ducha, v omezování pravdy na pouhou výměnu mínění a v rozmanitých formách degradace a ponižování intimity člověka. Jsme svědky ?znečištění ducha, které dělá naše tváře méně usměvavé, zachmuřenější a vede k tomu, abychom se mezi sebou nezdravili a nedívali se vzájemně do tváře?? (Promluva na Španělském náměstí 8. prosince 2009). ?

Toto sympozium, pokračoval dále papež, směřuje právě ke vzájemnému poznání jednotlivých tváří, a tedy k překonání oněch kolektivních dynamik, které mohou působit ztrátu vnímavosti pro hloubku konkrétních lidí a ulpívání na jejich povrchu. Kdyby k tomu došlo, zůstala by jen těla bez duše, předměty výměny a spotřeby.

?Jakým způsobem se dnes vrátit zpět k tvářím? Pokusil jsem se naznačit cestu také ve své třetí encyklice. Vede cestou lásky v pravdě, která se zračí v Kristově tváři. Láska v pravdě představuje ?ve světě pokračující a pronikavé globalizace velkou výzvu pro církev? (č.9). Média se mohou stát faktorem humanizace ?nejenom tím, že díky technologickému rozvoji nabízejí větší možnosti komunikace a informace, ale zejména, jsou-li organizována a orientována ve světle obrazu člověka a obecného dobra, aby odrážela jejich univerzální důležitost? (č.73). To vyžaduje, ?aby se média soustředila na povznesení důstojnosti lidských osob a národů, byla výslovně oživována láskou a stála ve službách pravdy, dobra a přirozeného i nadpřirozeného bratrství? (ibid.).?

Pouze za těchto podmínek, pokračoval dále papež, se epochální přechod, kterým procházíme, může vyjevit jako bohatý a plodný na nové příležitosti. Bez bázně se chceme vydat na širé digitální moře a čelit otevřené navigaci se stejným nadšením, které již dva tisíce let řídí loďku církve. Spíše než technickými zdroji, jež jsou rovněž potřebné, chceme se kvalifikovat tím, že také tento prostor zabydlíme věřícím srdcem, které bezmeznému komunikačnímu přílivu internetu dodá duši.

?Toto je naše poslání, nezadatelné poslání církve: úkolem každého věřícího, který pracuje v médiích, je ?připravit cestu k novým setkáním, ustavičně zajišťovat kvalitu lidského kontaktu a pozornost k lidem a k jejich pravým duchovním potřebám, nabízet lidem, kteří žijí tuto digitální dobu, nezbytná rozpoznávací znamení Pána? (Poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků, 16. května 2010).
Drazí přátelé, také na internetu jste povoláni stát se ?animátory společenství? a pozorně připravovat stezky, které vedou k Božímu slovu, a být vnímaví k těm, kteří jsou malomyslní a v srdci mají nevyhasínající touhu po absolutnu a pravdě. Tak se bude moci internet stát určitým druhem ?nádvoří pohanů?, tedy prostorem pro ty, kteří Boha dosud neznají.
?

Řekl v závěru Benedikt XVI. s narážkou na pobídku k dialogu s nevěřícími, jak ji papež vyslovil ve své bilanční promluvě k římské kurii na konci loňského roku.

Na dnešním sympoziu promluvil také předseda Italské biskupské konference kard. Angelo Bagnasco, který připomněl dnešní páté výročí inaugurace petrovské služby Benedikta XVI.:

?Svatý otče, jsme zde dnes především proto, abychom z hloubi srdce vyjádřili své poděkování za to, že jste přijal poslání být naším pastýřem vedoucím nás cestou této doby. Vaše slovo a vaše svědectví nám nepřestává říkat, že církev je živá, že církev je mladá, že v sobě nese budoucnost světa a ukazuje tak každému z nás cestu k opravdové budoucnosti. Tato skutečnost je pravá i ve chvílích zkoušek.?



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti