Řím.
Odborný internetový
časopis Italské statistické společnosti SIS-Magazin zveřejnil článek o výsledcích testu datace Turínského plátna radiometrickou metodou C14 z roku 1988. Právě obor statistické analýzy je odvětvím, které se zabývá vyhodnocováním výsledků tohoto laboratorního způsobu určování staří různých předmětů. Čtyři odborníci a autoři článku (Marco Riani, Università di Parma; Giulio Fanti, Università di Padova; Fabio Crosilla, Università di Udine e Anthony C. Atkinson, London School of Economics) prozkoumali data, která uvedl v roce 1988 časopis Nature (Damon a spol.) ohledně testu radiometrickou technikou C 14, který byl roku 1988 zároveň proveden laboratořemi v Tucsonu, Zurichu a Oxfordu. Časopis Nature tvrdil, že pravděpodobnost správnosti výsledku tohoto testu je 95% a prohlásil výsledek za ?konečný?. Vznik plátna byl časopisem kladen do časového rozpětí let 1260 až 1390 našeho letopočtu.
Ještě před započetím testu měli mnozí odborníci výhrady k jeho provedení, protože podle vynálezce této metody Libbyho nelze datovat předmět, u něhož neznáme všechny faktory prostředí, kterému byl vystaven (Libby, 1955). Vznik obrazu na plátně dodnes nebyl vysvětlen, z čehož plyne, že neznáme faktory, jež přispěly k jeho vytvoření (Fanti, 2008).
Nynější článek časopisu SIS-Magazin však nemá za cíl, jak tvrdí jeho autoři, diskutovat o spolehlivosti různých vznesených hypotéz, nýbrž jednoduše ověřit, zda výsledek testu z roku 1988 může být skutečně považován za ?konečný?. Tvrzení časopisu Nature z roku 1988 lze ověřit pouze důkladnou statistickou analýzou, kterou zmínění vědci nyní provedli. Ve svém článku docházejí k závěru, že 12 datací, ke kterým se došlo ve třech laboratořích, nevyplývají z jednoho a téhož celku hrubých výchozích dat a je tudíž velmi pravděpodobné, že vzorek z plátna byl kontaminován středověkou záplatou. Tím došlo k nepřehlédnutelné chybě a vznik plátna by bylo možné podle tohoto testu klást mezi první až dvacáté tisíciletí našeho letopočtu, což je zřejmý nesmysl.
Vzhledem k tomu, že laboratoře v Tucsonu, Zurichu a Oxfordu ani na opakovanou žádost nezpřístupnily zadavateli testu - turínskému arcibiskupovi ? ani širší vědecké obci ona hrubá výchozí data testu, nelze považovat jeho výsledek za věrohodný. Celý test datace Turínského plátna z roku 1988 je proto třeba považovat za nezdařený, tvrdí znalci statistické analýzy v odborném časopise Italské statistické společnosti SIS Magazín.
(mig)