USA.
Rekonstrukce pedofilního případu Murphy, kterou rozšířil americký deník New York Times, je ?nepřesná, diletantská a zakládá se na lžích?, tvrdí O.Thomas Brundage, bývalý předseda církevního soudu v diecézi Milwaukee v letech 1995-2003, který osobně řešil tristní případ kněze Murphyho. Otec Brundage na stránkách webového věstníku
Anchorage usvědčuje americký deník, že podal absolutně nepřiléhavou a neprofesionální rekonstrukci celé záležitosti, založenou mimo jiné na lžích bývalého biskupa Remberta Weaklenda, který je listem vydáván za věrohodného žalobce bývalého kardinála Ratzingera, ale který byl sám nucen roku 2002 opustit úřad diecézního biskupa v Milwaukee po té, co sám veřejně přiznal, že měl homosexuální poměr se seminaristou, kterému zaplatil 450 tisíc dolarů z diecézní pokladny za jeho mlčení. Bývalý biskup Milwaukee, Weakland, přitom nikdy nebyl americkými médii kritizován. Zřejmě proto, že patřil k vůdčím osobnostem pokoncilního progresistického hnutí v církvi, zasazoval se o takzvaná práva homosexuálů, zrušení celibátu, svěcení žen a neustále kritizoval kard. Ratzingera za jeho teologické postoje. Bývalý církevní soudce z Milwaukee O.Brundage píše, že Mons. Weaklend lže, když tvrdí pro deník New York Times, že z Vatikánu přišel pokyn zastavit církevní proces proti knězi Murphymu, který měl vést k jeho propuštění z duchovenského stavu. Opak je pravdou. Proces proti Murphymu pokračoval, ale byl přerušen Murphyho smrtí.
Tehdejší kardinál Ratzinger se naopak všemožně snažil přijít na kloub veškerým obviněním ze sexuálního zneužívání, kterého se měli dopustit kněží. Nezastavil se přitom ani před hodností biskupa či kardinála, jak dokazuje případ bývalého vídeňského kardinála Hans Hermanna Groera, který odstoupil v roce 1998. Nynější vídenský biskup kard. Schönborn prohlásil pro rakouskou státní televizi ORF a deník Kleine Zeitung, že to byl právě kard. Ratzinger, který tehdy zcela osamoceně žádal vyšetření případu Groer.
(mig)