Vatikán/Rumbek.
Súdán, největší africký stát s 37 miliony obyvatel, z niž asi 80 % jsou muslimové a 17 % křesťané, země sužovaná krvavými konflikty i přesto, že v roce 2005 byla v Nairobi podepsaná mírová dohoda o autonomii pro Jižní Súdán. V roce 2011 má podle ní proběhnout referendum o jeho nezávislosti. A na západě země pokračuje konflikt v Dárfúru.
V této klíčové historické fázi, v očekávání voleb a referenda o nezávislosti jižních regionů, obydlených převážně křesťany, začala v Římě návštěva ad limina Súdánských biskupů.
Hovoří biskup jihosúdánské diecéze Rumbek, mons. Cesare Mazzolari:
?Pro nás má tato návštěva velkou hodnotu, protože jsme blízko voleb, které proběhnou 11.dubna. Budou se volit prezidenti a členové parlamentů Severního i Jižního Súdánu. Doufáme, že Vatikán může svým hlasem apelovat na vůdce Súdánu, vyzývat ke klidné cestě k volbám a opravdovému upevnění míru v Súdánu.?
Církev se vždycky zasazovala o nastolení míru. Čeho už jste dosáhli a co je ještě třeba?
?V roce 2005 byla podepsána mírová dohoda, která ustanovuje rozdělení přírodních zdrojů, ozbrojených sil, podíl v parlamentu, tudíž podíl na moci. To všechno jde ale kupředu velmi pomalu. Mír je velmi křehký, pravděpodobně ještě nedorazil k srdci lidí a tak doufáme, že se nám ho podaří upevnit.?
Jaké je vaše přání pro oblast Jižního Súdánu, kde většinu obyvatel tvoří křesťané?
?Největší chudobou obyvatel Jižního Súdánu je především chybějící identita. Po staletí byli pod muslimskou nadvládou, která populaci na jihu utlačuje a nikdy její identitu nepřipustila. Obyvatelstvo Jihu chce mít vlastní identitu a převzít do svých rukou zodpovědnost za vlastní osud.?
Další bouřlivou oblastí je Dárfúr. Co dělá církev pro tento region?
?Církev tu byla vždy přítomna a zajišťuje také humanitární pomoc. Od začátku jsme vládě říkali, že situaci v Dárfúru považujeme za genocidu ve vlastním smyslu slova. Nebylo nám však dopřáno sluchu a tak se i nadále snažíme situaci nějak konstruktivně ovlivňovat, ale jde to jen s velkými obtížemi. Súdán je největší zemí afrického kontinentu a má jen devět diecézí.?
I když je to největší země Afriky s mnoha přírodními zdroji, chudoba nutí zdejší lid emigrovat...
?Možná je to nejchudší země na světě. Naše zdroje, naše bohatství nebylo ještě využito. Až objevíme svoji identitu a své schopnosti, objevíme své zdroje a rozvineme je. Zatím však žijeme v chudobě a nejistotě a také církev je chudá a putuje s chudými.?
Říká biskup jihosúdánské diecéze Rumbek, mons. Cesare Mazzolari.
(MaS)