Washington.
Vyzýváme křesťany na celém světě, a zejména naše bratry evangelíky na severní polokouli, aby četli
Caritas in veritate, přemýšleli o ní a odpověděli na ni? ? čteme v deklaraci, kterou podepsalo 68 evangelických intelektuálů v souvislosti s posledním encyklikou Benedikta XVI. Tato zcela bezprecedentní deklarace (
Doing the Truth in Love), třebaže není oficiálním dokumentem, svědčí o velké podpoře, jaké se dostává papežově sociální nauce od nové a dynamické větve protestantismu. Její signatáři se v podstatě ztotožňují se všemi tezemi papežského dokumentu. ?Podporujeme? a ?sdílíme? ? jsou nejčastěji užívané obraty zmíněné deklarace. Jen v jedné věci cítí evangeličtí křesťané určitou neuspokojenost. ?Přáli bychom si ? píší ve svém prohlášení ? aby encyklika ještě mocněji odsoudila povyšování peněz na úroveň bůžka, což má za následek nynější dominaci finančního trhu nad jinými elementy globálního hospodářství?.
Deklarace podrobně probírá jednotlivé teze encykliky
Caritas in veritate. Přiznává, že rozvoj člověka je součástí obnovy řádu v přírodě, započaté zmrtvýchvstáním Krista. Signatáři spolu s Benediktem XVI. odmítají polarizaci mezi volným trhem a intervencionalismem státu a zdůrazňují princip subsidiarity: ?nepotřebujeme všudypřítomnost vlády, ale lepší vládce? ? čteme v deklaraci evangelických intelektuálů. Signatáři se netají také námitkami proti aktuálnímu stavu a chodu světových organizací jako např. OSN, Mezinárodní měnový fond, Světová obchodní organizace či Světová banka. V závěru pak prohlašují, že křesťané ve shodě s tím, co učí Benedikt XVI., jsou povinni chovat se nikoli jako oběti aktuálních událostí, ale jako jejich plně uvědomělí tvůrci. Evangelická deklarace na podporu sociálního učení Benedikta XVI. vznikla z iniciativy třech evangelických organizací ve Spojených státech, Kanadě a Velké Británie. Podepsalo ji 68 profesorů teologie z různých protestantských denominací 27. července.
(mig)