Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

12.5.2009 

Přítomnost křesťanů ve Sv. zemi závisí na schopnosti církve milovat

Benedikt XVI. k biskupům ve Večeřadle, Jeruzalém

Česká sekce RV

Drazí bratři biskupové,
drahý otče kustode,

jsem rád, že mohu pozdravit vás, ordináře Svaté země, v tomto Večeřadle, kde podle tradice Pán otevřel před svými vyvolenými učedníky své srdce a slavil s nimi velikonoční tajemství a kde Duch Svatý o Letnicích prvním učedníkům vnuknul, aby šli a hlásali radostnou zvěst. Děkuji otci Pizzaballovi za vřelá slova, kterými mě zde vaším jménem uvítal. Reprezentujete katolická společenství Svaté země, která jsou svojí vírou a zbožností jako hořící svíce a osvěcují posvátná místa křesťanů, poctěných kdysi přítomností Ježíše, našeho živého Pána. Toto zvláštní privilegium dává vám a vašemu lidu zvláštní místo v mém srdci jakožto Petrovu nástupci.

?Ježíš věděl, že přišla jeho hodina, kdy měl přejít z tohoto světa k Otci. A protože miloval svoje, kteří byli ve světě, projevil jim lásku až do krajnosti? (Jan 13,1). Večeřadlo připomíná Poslední večeři našeho Pána s Petrem a ostatními apoštoly a vybízí církev k rozjímání. S těmito pocity jsme se my, Petrův nástupce a nástupci apoštolů, shromáždili na tomto místě, kde Ježíš darováním svého těla a krve zjevil nové hloubky láskyplné smlouvy, kterou Bůh uzavřel se svým lidem. Ve večeřadle se může tajemství milosti a spásy, které přijímáme a zároveň je máme hlásat a sloužit mu, vyjádřit pouze v kategoriích lásky. Protože on nás miloval jako první a milovat nás nepřestává, můžeme odpovědět láskou (srov. Deus caritas est, 2). Život nás křesťanů není pouhou lidskou snahou žít požadavky evangelia, jež jsou nám uloženy jako povinnosti. V Eucharistii jsme vtaženi do tajemství Boží lásky. Naše životy se stávají vděčným, něžným a aktivním přijetím darované síly lásky. Tato přetvářející láska, která je milostí a pravdou (srov. Jan 1,17), nás jako jednotlivce i jako komunity vybízí, abychom překonali pokušení uzavírat se do nás samotných v egoismu nebo netečnosti, v izolaci, v předsudcích či strachu, a velkoryse se darovali Pánu a druhým. To nás jako křesťanské komunity vede k tomu, abychom byli upřímně a odvážně věrní svému poslání (srov. Sk 4,13). V Dobrém Pastýři, který dává svůj život za své stádce, v Mistrovi, který myje nohy svým učedníkům, nalézáte, moji drazí bratři, vzor své vlastní služby Bohu, jenž šíří lásku a společenství.

Výzva ke společenství myslí a srdcí, jež se tak těsně pojí s přikázáním lásky a ústředním postavením Eucharistie v našich životech, má ve Svaté zemi zvláštní důležitost. Různé zde přítomné křesťanské církve představují bohatý a rozmanitý duchovní odkaz a jsou znamením mnoha forem vzájemné součinnosti evangelia a různých kultur. Připomínají nám také, že posláním církve je hlásat univerzální Boží lásku a shromažďovat zdaleka i zblízka všechny, kteří jsou od něho povoláni, aby se svými tradicemi a vlohami vytvářeli jedinou rodinu Boží. Nový duchovní impuls ke společenství v různosti v rámci katolické církve i s novým ekumenickým vědomím poznamenal naši dobu zejména od II. vatikánského koncilu. Duch něžně vede naše srdce k pokoře a pokoji, ke vzájemnému přijetí, porozumění a spolupráci. Tato vnitřní ochota k jednotě pod vlivem Ducha Svatého je rozhodující pro to, aby křesťané mohli plnit své poslání ve světě (srov. Jan 17,21).

Přítomnost křesťanů ve Svaté zemi a sousedních oblastech bude živá do té míry, nakolik církev přijme a bude šířit dar lásky. Tato přítomnost je životně důležitá pro dobro společnosti jako celku. Jasná Ježíšova slova o vnitřním spojení lásky k Bohu a lásky k bližnímu, o milosrdenství a soucitu, o mírnosti, pokoji a odpuštění jsou kvasem schopným přetvářet srdce a formovat jednání. Křesťané Blízkého východu spolu s ostatními lidmi dobré vůle přispívají jako věrní a zodpovědní občané navzdory těžkostem a omezením k podpoře a upevňování klimatu pokoje v různosti. Rád bych opakoval slova ze svého vánočního poselství roku 2006 katolíkům Blízkého východu: ?Uprostřed situace lidské nejistoty, každodenního utrpení, strachu a naděje, které prožíváte, vám chci vyjádřit svou srdečnou a osobní blízkost. Opakuji vašim komunitám slova Vykupitelova: ?Neboj se, malé stádce! Váš Otec rozhodl, že vám dá království? (Lk 12,32)? (Poselství Benedikta XVI. katolíkům žijícím na Blízkém východě, 21. prosince 2006).

Drazí bratři biskupové, počítejte s mou podporou a povzbuzením při konání všeho, co je ve vaší moci, abyste pomohli našim křesťanským bratřím a sestrám setrvat tady v zemi svých předků a být posly a tvůrci pokoje. Cením si vašeho úsilí nabízet jim jako zralým a odpovědným občanům duchovní podporu, hodnoty a principy, které jim pomohou při plnění jejich role ve společnosti. Vyučováním, odbornou přípravou a dalšími sociálními a ekonomickými iniciativami je lze podpořit a zlepšit jejich situaci. Znovu vyzývám naše bratry a sestry celého světa, aby podpořili křesťanské komunity ve Svaté zemi i na Blízkém východě a ve svých modlitbách na ně pamatovali. Rád bych využil této příležitosti a vyjádřil svou vděčnost za služby, poskytované mnoha poutníkům a návštěvníkům, kteří přicházejí do Svaté země hledat inspiraci a obnovu ve stopách Ježíšových. Události evangelia, rozjímané v jeho historickém a zeměpisném prostředí, se stávají živými a barvitými, což napomůže jasnějšímu chápání významu Pánových slov a gest. Mnohé pamětihodné zkušenosti poutníků do Svaté země umožnila pohostinnost a bratrské vedení, které jim nabízíte zejména vy, bratři františkáni z Kustodie Svaté země. Rád bych vás ujistil, že v celé univerzální církvi se tato služba těší vážnosti a vděčnosti, a doufám, že i v budoucnu sem budou přicházet další zástupy poutníků.

Drazí bratři, obrátíme se nyní společně radostnou modlitbou k Marii, Královně nebes; vložme s důvěrou do jejích rukou blaho a duchovní obnovu všech křesťanů Svaté země, aby pod vedením svých pastýřů rostli ve víře, naději a lásce a vytrvali ve svém poslání šiřitelů společenství a pokoje.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.5.09 Rabín Eckstein hodnotí návštěvu Benedikta XVI. pozitivně
16.5.09 Benedikt XVI. bilancuje cestu do Svaté země
15.5.09 Závěr pouti Benedikta XVI. do Svaté země - 8.den
15.5.09 Srdečně děkuji všem za přijetí
15.5.09 Vážím si úsilí arménské církve o teologický dialog



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti