Vatikán.
Generální audience na svatopetrském náměstí se účastnilo přibližně 40 tisíc lidí, mezi nimiž jako vždy nechyběli naši krajané, které tento týden Svatý otec opět pozdravil česky. Benedikt XVI. pokračoval ve svém cyklu katechezí o jednotlivých postavách církevních dějin. Dnes obrátil pozornost na Východní křesťanství. V závěru své katecheze
Benedikt XVI. řekl:
?Co nám má říci dnes tento světec, jenž je od nás chronologicky a kulturně značně vzdálen? Myslím, že především tři věci: Za prvé: je to určitá viditelnost Boha ve světě, v církvi, kterou se musíme naučit vnímat. Bůh stvořil člověka ke svému obrazu, ale tento obraz byl pokryt mnohou špínou hříchu a v důsledku toho jakoby už Bůh neprosvítal. Syn Boží se tedy stal člověkem, dokonalým obrazem Boha: v Kristu tak můžeme nazírat také tvář Boha a sami se učit být opravdovými lidmi, pravými obrazy Boha. Kristus nás vybízí, abychom Ho napodobovali, stali se Mu podobnými, aby tak v každém člověku znovu zářila tvář Boha, obraz Boží. Bůh v Desateru opravdu zakázal vytvářet obrazy Boha, ale bylo to z důvodu pokušení modloslužby, jemuž mohl být věřící v pohanském kontextu vystaven. Jakmile se však Bůh skrze vtělení učinil viditelným v Kristu, bylo dovoleno znázorňovat Kristovu tvář. Posvátné obrazy nás učí vidět Boha v zobrazeních Kristovy tváře. Vtělením Božího Syna bylo tedy umožněno hledět na Boha v obrazech Krista a také ve tvářích svatých, ve tváři všech lidí, z nichž vyzařuje svatost Boží.
Za druhé je to krása a důstojnost liturgie. Slavit liturgii s vědomím přítomnosti Boha, v oné důstojnosti a kráse, která dá aspoň trochu zahlédnout jeho zář, je závazek pro každého křesťana, který je formován svou vírou.
Za třetí je to láska k církvi. Právě ve vztahu k církvi jsme my lidé nakloněni vidět především hříchy, negativa, ale za pomoci víry, která nás uschopňuje vidět autenticky, můžeme v ní dnes i vždycky také objevovat božskou krásu. Bůh se zpřítomňuje v církvi, nabízí se nám v posvátné eucharistii a zůstává stále přítomen pro adoraci. V církvi s námi mluví Bůh, v církvi ?s námi Bůh chodí?, jak praví svatý Germanus. V církvi se nám dostává Božího odpuštění a učíme se odpouštět.
Prosme Boha, aby nás naučil vidět v církvi svoji přítomnost, svoji krásu, vidět Jeho přítomnost ve světě a pomohl nám, abychom také my byli transparentní pro Jeho světlo.?
Benedikt XVI. se pak během pozdravů v různých jazycích obrátil k poutníkům také česky:
?Srdečně vítám poutníky z České republiky, zvlášť z farnosti Lichnov, a přeji jim, aby je návštěva u hrobů apoštolských povzbudila ke křesťanskému svědectví.
Chvála Kristu!?
(mig)