Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 11. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.3.2009 

Kard. Tauran: Stejná práva křesťanům a muslimům v zemích, kde jsou menšinou

Vatikán. Předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog se vyslovil za přesnější definici reciprocity, tedy zásady o vzájemném poskytování stejných práv a povinností ve vztazích s muslimskými zeměmi. Kardinál Tauran to řekl na mezinárodní konferenci, kterou na univerzitě Sv. Kříže pořádala zmíněná papežská rada na téma ?Náboženská svoboda a reciprocita? v magisteru církve od Jana XXIII. po Benedikta XVI.

Podle kard. Taurana je zapotřebí prohloubit pojem ?reciprocity v mezináboženském dialogu a formulovat jasné normy, jejich uplatnitelnost a nepřekročitelné meze, které je třeba zachovávat v zemích s muslimskou tradicí. Kard. Tauran došel k závěru, že je žádoucí překonat jistou ?neuspořádanost?, jež byla ?rozpoznávacím znamením? vystoupení během koncilu a také po něm.

Již Jan XXIII. však v encyklice Pacem in terris psal o ?reciprocitě práv a povinností mezi různými osobami? a Pavel VI. v encyklice Ecclesiam suam hovořil o ?reciprocitě v mezináboženském dialogu?. Rovněž koncil hovoří o ?vzájemném respektování důstojnosti? v konstituci Gaudium et spes . Jan Pavel II. hovoří o ?vzájemnosti vztahů mezi mužem a ženou? v listě Mulieris dignitatem ; v encyklice Redemptoris missio o mezináboženském dialogu v souvislosti se ?vzájemným obohacováním? a v mnoha svých veřejných promluvách často poukazoval na vzájemnost v poskytování základních svobod, zejména té náboženské. Ve stejné linii také Benedikt XVI. hovoří o ?nutnosti opravdové reciprocity? ve vztazích mezi církví a islámem.

Předseda papežské rady pro mezináboženský dialog řekl, že zejména při jednáních s jistými muslimskými delegacemi opakuje ad nauseam ? do omrzení, že v Saudské Arábii chybí místa křesťanského kultu a že ?stejně jako muslimové mají právo se modlit v mešitách v zemích s křesťanskou většinou, mají také křesťané právo mít místa svého kultu v zemích s většinou muslimskou?. Princip reciprocity, který zdůraznil Benedikt XVI., již v mezináboženském doznal určitého pokroku, ale přesto ? jak řekl kard. Tauran ? ?stále ještě chybí jeho hlubší chápání?. Jedním z účastníků konference byl také ředitel tiskové agentury Asia news O. Bernardo Cervellera, který k tomu řekl:

?Vystoupení kard. Taurana bylo velmi precizní a ukázalo, že existuje reciprocita přátelských vztahů a přijetí ve všech aspektech života, a potom také snaha o potvrzení reciprocity na poli práva, protože - podle mého mínění - je problémem to, že na jedné straně jsou vztahy mezi náboženstvími a na druhé straně vztahy mezi státy. A státy by měli nějakým způsobem tuto svobodu náboženství zaručovat.?

Jaká je situace křesťanů v muslimských zemích dnes?

?Situace se hodně liší místo od místa. Zůstává však pravdou, že ve většině případů a v tom nejlepším případě jsou křesťané tzv. ?chráněnou komunitou? v tom smyslu, že mají svobodu liturgického kultu, ale svoboda jejich vyjadřování je velmi omezená, misie a evangelizace je téměř nemožná, s výjimkou území farnosti či kostela, veřejná nabídka a svoboda vyjádření neexistují. Potom jsou ještě obtížnější místa, přirozeně Saúdská Arábie, která nedovoluje stavbu žádného místa kultu a zakazuje dokonce i kultovní gesta odlišná od islámu v soukromých prostorách. Je pravda, že nyní se začíná něco měnit: náboženská policie už nechodí po soukromých bytech zatýkat katolíky či protestanty, aby je uvěznila za to, že mají doma ikonu anebo se společně modlí, avšak neexistuje žádné právní nástroje, které by umožňovaly toto právo bránit. V poslední době narůstá extrémismus a křesťané jsou často jeho terčem. Bývají ničeny kostely apod., připomeňme jen Irák a Indonésii a útoky proti křesťanům v Pákistánu a jiných islámských zemích.?

Říká O.Cervellera na konferenci o Náboženské svobodě a reciprocitě, která se konala v těchto dnech v Římě.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Vatikán vybízí k posílení mezináboženské solidarity za koronakrize
3.8.20 Papež přijal generálního sekretáře Výboru pro mezilidské bratrství
5.12.19 Papež František s imámem Al-Tajíbem chtějí zorganizovat světový summit o lidském bratrství
19.9.19 Arcibiskup Ayuso Guixot hájí křesťansko-islámskou deklaraci o lidském bratrství
25.5.19 Jmenován nový předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv listopad 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti