Vatikán.
Benedikt XVI. se na pozvání římského primátora vydal dnes dopoledne na návštěvu Kapitolu, nejnižšího, ale nejdůležitějšího ze sedmi římských vršků, kde se nachází sídlo městského úřadu Říma. Kapitolské náměstí s pradávnou historií a zvláštním architektonickým kouzlem dvou navlas stejných Michelangelovských paláců, tzv. dvojčat, bylo odnepaměti občanským a politickým středem Říma. Dnes se po 11 letech, kdy jej naposled navštívil Jan Pavel II., opět stalo cílem návštěvy římského biskupa. Benedikta XVI. uvítal za krásného slunečného počasí zástup tisíců lidí v čele s římským primátorem Gianni Alemanno, který nejprve vyprovodil vzácného hosta do své pracovny, která je umístěna vysoko nad proslulým Forum Romanum. Z pracovny primátora pak spolu se svým hostitelem Svatý otec vyšel na balkón potěšit se vyhlídkou na toto antické centrum Římské říše. Potom následovalo přijetí Benedikta XVI. na slavnostním zasedání městské rady v sále Julia Cesara, kde jej uvítal její předseda a pak
primátor Alemanno, který mimo jiné oznámil:
?U příležitosti této Vaší historické návštěvy jako výraz pohostinnosti, kterou se město Řím po staletí vyznačuje, rozhodl se městský úřad založit formační centrum problémové mládeže a na pojmenovat jej na Vaši počest ?Centrum Benedikta XVI.?
Potom primátor předal slovo Petrovu nástupci Benediktu XVI.:
?Jak už bylo zmíněno, není to poprvé, co je papež s takovou srdečností přijat v tomto senátorském paláci a je mu dáno slovo v této slavné aule, kde se shromažďují nejvyšší představitelé městské administrativy. Historické anály zaznamenávají krátkou zastávku bl. Pia IX. na Kapitolském náměstí po návštěvě baziliky Ara Coeli 16.září 1870. Mnohem bližší je návštěva, kterou vykonal papež Pavel VI. 16.dubna 1966, po níž následovala návštěva mého ctihodného předchůdce Jana Pavla II. 15.ledna 1998. Tato gesta dosvědčují úctu a vážnost, kterou Petrovu nástupci, pastýři římského katolického společenství a universální církve vždycky chovali k městu Řím, centru latinské a křesťanské civilizace, ?přívětivé matce národů? (srov. Prudencius, Peristephanon, carme 11,191) a ?učednici pravdy? (srov. Lev Veliký, Tract.septem et nonaginta).
Pane primátore, Řím byl vždy pohostinným městem. Zejména v posledních stoletích otevřelo své univerzity, občanské a církevní instituce studentům ze všech částí světa, kteří po návratu do svých zemí pak zaujmou postavení a funkce vysoké odpovědnosti v různých sektorech společnosti, jakož i v církvi. Toto naše město, stejně jako zbytek Itálie a celé lidstvo je nuceno dnes čelit nevídaným kulturním, sociálním a ekonomickým výzvám v důsledku hlubokých proměn a početných změn, ke kterým došlo v posledních desetiletích. Do Říma přicházejí lidé, pocházející z jiných národů, a odlišných kultur a náboženských tradic, a v důsledku toho má dnes tvář multietnické a multináboženské metropole, v níž se integrace uskutečňuje složitě a namáhavě. Ze strany katolického společenství nikdy nebude chybět přesvědčivý vklad ke hledání stále vhodnějšího způsobu ochrany základních práv lidské osoby při respektu k zákonnosti. Jsem také přesvědčen, pane primátore, že - jak jste řekl ? je třeba, aby Řím načerpal novou mízu ze své historie utvořené starobylým právem a křesťanskou vírou, a mohl tak najít sílu požadovat ode všech respekt k pravidlům občanského soužití a odmítat každou formu intolerance a diskriminace.?
PLNÉ ZNĚNÍ promluvy Benedikta XVI. na městské radě Říma je ZDE
Po skončení jednání městské rady pak následoval pozdrav s jednotlivými radními, přísedícími a funkcionáři této instituce. Benedikt XVI. se pak odebral k balkónu senátorského paláce, odkud pozdravil zástup lidí, kteří na Kapitolském náměstí sledovali jeho promluvu na zasedání městské rady na velkoplošné obrazovce. Přítomni byli zejména členové různých občanských a církevních sdružení města Řím. Benedikt XVI. jim mimo jiné řekl:
?Drazí přátelé, až se vrátíte do svých domovů, komunit a farností, řekněte všem, které potkáte, že papež je všem nablízku duchovně a svou modlitbou. Díky za vaši přítomnost. Nashledanou. Hezký týden!?
(mig)