Washington.
Američtí biskupové jsou připraveni konstruktivně spolupracovat s novým prezidentem. Formulují ale přesně své podmínky a předem upozorňují, že neustoupí v zásadních otázkách, jako je obrana života nebo manželství. Ve zvláštním listu adresovaném Baracku Obamovi u příležitosti jeho dnešního nástupu do úřadu, episkopát Spojených států připomíná, že katolická církev je největší náboženskou komunitou v zemi a že její velké zkušenosti souvisí s tím, že není církví pouze národní, nýbrž zastoupenou na celém světě.
Kard. Francis George ujišťuje Baracka Obamu o modlitbách katolíků a píše o naději, kterou Američané spojují s novým prezidentem v obtížném okamžiku svých dějin. Předseda amerického episkopátu shrnuje základní stanoviska církve v hlavních sociálních otázkách, jako je migrace, mír, rodina, školství nebo obrana života. Varuje prezidenta před liberalizací zákona o interrupcích a před placením umělých potratů z peněz daňových poplatníků. Taková rozhodnutí by se mohla negativně projevit na Obamou slibované reformě zdravotnictví, po které mnoho let volá také americká církev.
Předseda Biskupské konference USA naznačuje, že církev je připravena podpořit politiku nového prezidenta v mnoha důležitých sociálních otázkách. Pod podmínkou, že Barack Obama bude respektovat v listu uvedené morální zásady.
Jedním z posledních rozhodnutí prezidentské kariéry George Bushe bylo vyhlášení Národního dne posvátnosti života, na minulou neděli, 18. ledna. Její datum se sbíhá s pochody pro život organizovanými hnutím pro-life v souvislosti s výročím legalizace umělých potratů ve Spojených Státech, připadajícím na 22. ledna.
?Každý lidský život je jako dar Stvořitele svatý, vyjímečný a hodný ochrany ? uvedl prezident v dokumentu vyhlašujícím nový svátek. V bilancích Bushovy administrativy dokonce i kritici přiznávají, že odstupující prezident se zasadil o budování kultury života. Mezi jeho úspěchy v této oblasti patří aktivní podpora adopcí a práva na to, aby rodiče byli informováni, pokud jejich nezletilé dítě chce podstoupit potrat. Administrativa odcházejícího prezidenta kromě toho popularizovala programy o sexuální abstinenci mezi mládeží a financovala poradny nabízející pomoc ženám prožívajícím krizi kvůli nečekanému těhotenství. George W. Bush podepsal rovněž právní akt, podle něhož se na nemluvňata, která přežila umělý potrat, vztahuje právní ochrana, a zavedl zákaz abortů formou tzv. částečného porodu.
Barack Obama se k těmto otázkám staví přesně opačně. Pokud dostojí svým předvolebním proklamacím, chce brutální interrupci částečným porodem znovu zavést. Už v roce 2007 ohlásil, že první věc, kterou udělá jako prezident bude podpis zákona o svobodě volby (Freedom of Chois Act), totiž federální zákon, který má zrušit všechna omezení potratů na úrovni jednotlivých států. Tím by padal například také již zmíněný požadavek souhlasu rodičů v případě nezletilých. Obama prosazuje federální financování potratů a zrušení práva lékařů odmítat jejich provádění. Nový americký prezident také v kampani prohlašoval, že chce, aby potraty prováděly všechny nemocnice a gynekologické ambulance, a chce prosazovat potrat jako lidské právo na fóru OSN. Z hlediska sociálního učení církve jsou velmi sporné také Obamovy postoje k homosexuálním sňatkům a k eutanázii, které chce prosadit na federální úrovni.
(job)