Moskva - Istanbul.
Moskevský patriarchát včera oznámil, že ruská pravoslavná církev vystupuje z Rady evropských církví. Moskva stále odmítá uznat nezávislost estonské pravoslavné církve. Ta byla sice uznána Konstantinopolí, ale Moskva považuje estonskou církev za své církevní území. Na protest proti plánovanému uznání estonské církve Radou evropských církví Moskva zrušila své členství v tomto sdružení. Podle Gerda Strickera, experta na východní církve, se Moskva vždy snažila zabránit tomu, aby jakákoliv mezinárodní církevní grémia uznala nezávislý status estonské církve, což prakticky znamená zabránit vstupu této církve do takových uskupení. Tento konflikt stojí v napětí se současným děním na pravoslavné půdě v Konstantinopoli.
Tento víkend se v Istanbulu konalo všeortodoxní setkání, kterého se účastnili mimo jiné patriarchové východních pravoslavných církví včetně moskevského patriarchy Alexeje II. a konstantinopolského patriarchy Bartoloměje I. Estonská církev na tomto setkání nebyla zastoupena.
Patriarcha Bartoloměj při zahájení setkání radikálně vystoupil na obhajobu jednoty autokefálních pravoslavných církví. Doslova řekl:
?Jevíme se nepravoslavným křesťanům často jako rozdělení. Například když jde o teologický dialog nebo podobné věci, nejsme schopní realizovat Svatý Velký Koncil ortodoxní církve. Také když se neúčastníme debaty o současných otázkách, nebo to činíme pouze v rámci bilaterálních jednání s církvemi nepravoslavnými a protože nejsme schopni vytvoření jednotné pravoslavné církve pro diasporu, jak to žádají eklesiologické a kanonické principy. Jakým způsobem tedy můžeme bránit vytváření obrazu rozštěpené pravoslavné církve, zvláště podíváme-li se na celou věc i optikou sekulárních a neteologických kriterií??
Patriarcha Bartoloměj dále připomněl, že od velkého schizmatu v roce 1054 náleží služba jednotě právě konstantinopolskému ekumenickému patriarchátu a že jejím výrazem je také svolání všeortodoxního koncilu. To nijak neomezuje autokefalii jednotlivých pravoslavných církví. Patriarcha však také upozornil na nebezpečí bezbřehého autokefalismu, který se ve své radikální snaze o nezávislost stává faktorem, který nakonec rozděluje a zabraňuje jednotě pravoslavných. Dnes také nestojí za konstantinopolským patriarchou žádná státní moc a proto, jak on sám řekl, ?záleží jednota na našem svědomí. Dostatečnou garancí pro jednotu bez zásahů zvnějšku by mělo být už samotné vědomí nutnosti a povinnosti tvořit jedno tělo a jednu církev.?
Patriarcha Bartoloměj zároveň vyjmenoval důležité kroky, které by měly napomoci pravoslavné jednotě v příštích letech. Mezi nimi je i zintenzivnění příprav na svolání koncilu či řešení sporů v diaspoře.
Patriarcha Bartoloměj je nadcházející víkend očekáván opět ve Vatikánu, kde by měl v Sixtinské kapli v rámci synodu spolu s papežem přesedat nešporám.
(vac)