Kanada. Kanadská vláda stahuje finanční příspěvek z veřejných zdrojů těm hospicům, které nesouhlasí s prováděním eutanázie ve svých strukturách. V praxi to znamená, že mnoho těchto zařízení bude zlikvidováno. „Namísto rozvíjení kultury péče se řítíme směrem ke smrti na požádání,“ píší kanadští biskupové.
První obětí nových směrnic bude Hospic Irene Tomas v Landner na předměstí Vancouveru, který eutanázii rozhodně odmítá. „Je to zejména otázka peněz. Eutanázie je levnější než podpora a rozvíjení paliativní péče,“ uvedla Nancy Macey, zakladatelka a ředitelka instituce, poté, co dostala zprávu, že od příštího roku nedostane státní příspěvek. Ve stejné situaci se ocitly všechny hospice, doposud z 50% financované státem, které provádění eutanázie odmítly. Ministr zdravotnictví uvedl, že „díky těmto opatřením bude eutanázie plně dostupná, v opačném případě by totiž mohl někdo obviňovat vládu z porušování lidských práv“.
Zákon o eutanázii byl v Kanadě přijat v roce 2016 a od té doby se „kultura smrti“ stále více rozmáhá. V této chvíli, jak píší kanadští biskupové, země směřuje k otevření nové kapitoly „smrti na přání“. V souladu s navrhovanými předpisy by byl každý nevyléčitelně nemocný nebo nesvéprávný člověk kandidátem pro eutanázii. „Kdyby všichni Kanaďané měli přístup k profesionální paliativní péči, dožadovalo by se smrtonosné injekce méně lidí. Namísto rozvíjení kultury péče se řítíme směrem ke smrti na požádání“ – zdůrazňují biskupové a varují před dramatickými důsledky těchto rozhodnutí.
(job)